Czy rodzaj umowy o pracę ma wpływ na zdolność kredytową?

employment-law-in-slovenia (1)

Chociaż decydującym czynnikiem w procesie starania się o kredyt jest wysokość naszych zarobków, to istnieje lista innych czynników, które są równie ważne przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. Jednym z takich czynników jest rodzaj umowy, na jaką jesteśmy zatrudnieni w naszej pracy.

Jak wynika z badań, największym powodzeniem cieszą się kredytobiorcy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony, zaraz po nich plasują się pracownicy na umowach cywilnoprawnych, zaś właściciele firm zamykają bankowy ranking. Czemu właśnie tak wygląda bankowa lista? Na jej ostateczny wygląd wpływa podejście do spłacania zaciągniętych zobowiązań przez wskazane grupy zawodowe. Na podstawie badań stwierdzono, że to właśnie przedsiębiorcy najgorzej radzą sobie ze spłacaniem rat, chociaż to właśnie oni posiadają najwięcej obostrzeń w procesie starania się o kredyt.

Jak wygląda szczegółowo przyznanie kredytu

W większości przypadków od pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wymaga się potwierdzenia zatrudnienia od minimum trzech miesięcy, najlepiej u jednego pracodawcy, choć nie jest to warunek konieczny. W przypadku osób zatrudnionych na czas określony staż pracy wymagany przez banki zwiększa się do roku czasu. Ponadto banki oczekują, aby od momentu przyznania kredytu umowa o pracę kredytobiorcy trwała jeszcze pół roku lub rok, w zależności od banku. W przypadku osób pracujących na umowach cywilnoprawnych minimalny okres zatrudnienia wynosi zazwyczaj pół roku.

Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi, banki nie są źle nastawione do wnioskodawców pracujących na tego rodzaju zleceniach, jednak warunki, jakie są przez nich konieczne do spełnienia są często większe niż w pozostałych przypadkach. Część banków może posiadać także dodatkowe wymogi, jak na przykład minimalna liczba zleceń czy odpowiednia wysokość zarobków. Odrębną grupę pożyczkobiorców stanowią przedsiębiorcy posiadający własną działalność gospodarczą. W większości przypadków banki wymagają kilkumiesięcznego, zazwyczaj rocznego stażu na rynku, w celu sprawdzenia, jak radzi sobie przedsiębiorca. Ma to na celu weryfikację, czy przedsiębiorca będzie w stanie terminowo spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę

W zależności od tego, na jakiej zasadzie współpracujemy z naszym szefem, czy sami sobie szefujemy, dobierzmy najkorzystniejszy dla siebie wariant kredytu. Jedną z opcji znalezienia dla siebie najlepszej oferty jest porównywarka kredytów, która po wprowadzeniu interesujących nas parametrów wybierze najlepsze dla nas opcje. Inną możliwością jest konsultacja z pracownikiem banku, w którym staramy się o kredyt.

Istotną kwestią jest podwyższenie naszej zdolności kredytowej. Dlatego też zanim zdecydujemy się na wnioskowanie o kredyt, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi, jakie posiada do kredytu konkretny bank. Następnie staramy się uzbierać wszystkie wymagane przez bank wymogi, dzięki czemu wzrośnie nasza wiarygodność w oczach banku.

Źródło: http://www.wroniechwilowki.pl/