Czy upominki z okazji Dnia Kobiet można odpisać od podatku?

„Tylko dwie rzeczy w świecie są pewne: śmierć i podatki”

Jest to możliwe, jeśli dokonuje się zakupu ze środków obrotowych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do odliczenia przysługuje w zakresie w jakim nabywane przez podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem jest to koszt pośrednio związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Jakkolwiek tajemniczo to brzmi, można odliczyć od podatku towary zakupione przez pracodawcę, przeznaczone na upominki, statuetki, kwiaty dla pracowników, odchodzących na emeryturę, Dzień Kobiet, imieniny czy też z jakiegoś innego (dobrego) powodu, ponieważ jest to wyrazem szacunku i pamięci, jaki pracodawca chciałby wyrazić. Zakład pracy może też finansować np. wieńce pogrzebowe dla zmarłych pracowników i odpisywać je od podatku. Także wszelkie imprezy zakładowe organizowane przez pracodawcę generują koszty związane z zakupem upominków, jedzenia, picia, kwiatów, może nawet orkiestry, oraz innych wydatków, są wrzucane w koszty reprezentacyjne i odpisywane od podatku.

Ale ostrożnie…!

„Nie wszystko tak pięknie wygląda, jak się prezentuje.” Jeśli kwiaty, słodycze, czy perfumy mogą być kosztem zakładu pracy z okazji Dnia Kobiet, to np. karty pre-paid już nie, ponieważ to zależy od źródła finansowania, oraz czy obdarowana odprowadzi od tego prezentu podatek i opłaci składkę ZUS. Już nie jest tak pięknie, prawda? Często w zakładzie pracy wręczane są tzw. karty przedpłacone. Jest to instrument płatniczy zasilony przez pracodawcę, czyli popularne bony, które pracownik może wykorzystać na swoje potrzeby. Art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT zwalnia z podatku świadczenia rzeczowe i pieniężne mieszczące się w zakresie działalności socjalnej sfinansowane ze środków ZFŚS lub z funduszy związków zawodowych. Fundusz można przeznaczyć wyłącznie na działalność socjalną, m.in. na zapomogi, dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego czy pożyczki mieszkaniowe. Tyle ustawa, która mówi, że jeśli taki bon nie przekroczy 380 zł, nie podlega opodatkowaniu.

Wiedza pracownicza

Czy pracownik powinien wiedzieć o tych wszystkich podatkach? Oczywiście, że nie. Od tego jest pracodawca. To on ustala wysokość środków, które należy uiścić jako podatek, lub koszt ZUS-u. Nie wszystko może sobie odliczyć. Ale jeśli przedsiębiorca ma dobrą księgową, jego podatki mogą poważnie zmaleć, a zyski wzrosnąć nawet wtedy, gdy pracodawca stara się docenić pracowników, ofiarowując im różne środki prezentowe. Pracownik ma pracować i cieszyć się z darów, jakie otrzymał. Podatek od prezentów pracodawca ściągnie sobie z wypłaty pracownika i nie będzie to jego wina. Takie mamy prawo, które wyszczególnia zasady, których to należy w dalszej części swojego życia zawodowego, przestrzegać.
„Pewne wydarzenia naszego życia są jak kamienie, po których toczy się lawina.” – William Wharton.

Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i pragniemy zakupić naszej ulubionej sekretarce kwiaty na Dzień Kobiet – zróbmy to. Sekretarka doceni nasze starania, a my jeszcze oprócz tego odpiszemy sobie te kwiaty od podatku. Tak samo będzie z pudełkiem czekoladek, czy skromnymi perfumami. Są jednak prezenty, na które należy zwrócić szczególną uwagę, lub tę uwagę powinna przejąć nasza księgowa. Warto tutaj podeprzeć się jakimś przykładem:

Przedsiębiorca zamierza wręczyć pracownicom z okazji Dnia Kobiet kosze z słodyczami i bukiety. Zakup koszy i kwiatów finansuje ze środków obrotowych firmy, a wartość każdego zestawu jest identyczna dla każdej pracownicy. Dla przedsiębiorcy taki wydatek będzie kosztem działalności. Po stronie pracownicy wartość kosza i bukietu będzie doliczona do pensji i od takiej sumy pracownica zapłaci podatek. Ta suma będzie też podstawą wymiaru składek ZUS.

Nie wygląda to zbyt przyjaźnie. Dostajemy prezent za nasze zaangażowanie w pracy, a nasze państwo domaga się od niego daniny. Pracodawca chcąc docenić pracownika i jednocześnie odliczyć sobie swoje zaangażowanie od podatku, tak naprawdę naraża tę osobę na koszty. No, ale prawo podatkowe, jest prawem, którego trzeba przestrzegać. Inaczej powstanie chaos. A tego przecież nikt nie chce.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem oferującym prezenty z okazji Dnia Kobiet 8 marca – dziękujemy!