Czy wystrojem biura można zmotywować pracownika do pracy?

mainofficespaceweb

Stylowe i efektownie urządzone biuro działa zachęcająco i motywuje pracowników, kiepsko urządzone pomieszczenia mogą działać wręcz przeciwnie. Od tego, w jaki sposób urządzone są wnętrza, w dużym stopniu może zależeć nasze samopoczucie. Warto o tym pamiętać nie tylko w przypadku wnętrz mieszkalnych, ale również przy urządzaniu pomieszczeń biurowych.

Wystrój biura powinien być przede wszystkim spokojny i uporządkowany. Nie najlepszym pomysłem jest umieszczanie w pomieszczeniu zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych, gdyż mogą rozpraszać uwagę i demotywować. Krótko mówiąc – nie wszystko, co sprawdza się we wnętrzach mieszkalnych, będzie równie skuteczne we wnętrzach biurowych, które służą nieco innym celom niż domy i mieszkania. Co nie oznacza, że wystrój nie jest ważny – w biurze spędzamy czasem pół dnia albo i dłużej, musi być w nim wygodnie.

Im mniej, tym lepiej

W wystroju pomieszczeń biurowych warto postawić na minimalizm i zadbać o to, by znajdowały się w nich wszystkie elementy potrzebne pracownikom do pracy. W niektórych firmach nadal funkcjonują oddzielne pomieszczenia dla pracowników, jednak coraz bardziej popularne są biura typu open space, gdzie na dużej przestrzeni znajdują się całe działy lub nawet kilka działów firmy. Przestrzeń jest rozdzielona jedynie ściankami działowymi, dzięki którym każdy pracownik ma kawałek własnej przestrzeni, a jednocześnie ma możliwość swobodnej komunikacji z innymi.

Meble biurowe – połączenie estetyki z wygodą użytkowania

firanyPlanując aranżację biura należy pamiętać przede wszystkim o meblach biurowych. Powinny być one nie tylko eleganckie, ale również komfortowe w użytkowaniu i funkcjonalne. W tym miejscu pracownicy spędzają wiele godzin dziennie, powinny więc zachęcać do pracy. Trzeba przy tym pamiętać o zasadach ergonomii. Biurka i krzesła powinny być tak poustawiane, by każdy miał sporo miejsca dla siebie i można było swobodnie poruszać się po biurze.

Aranżacja okna – zadbaj o dopływ światła

Efektowny, elegancki wygląd biura z pewnością może zachęcić pracowników do pracy, a jednocześnie sprzyjać ich kreatywności czy pomysłowości. Trzeba jednak pamiętać o wszystkich elementach, które mają wpływ na kształtowanie atmosfery. Jednym z nich jest dekoracja okna – każde biuro powinno być wyposażone w dopływ odpowiedniej ilości światła dziennego do pomieszczenia. Jeśli biuro będzie ciemne i ponure, z pewnością nastrój nie będzie pobudzał do intensywnej pracy, a będzie działał usypiająco. Aranżacja biurowego okna powinna być lekka i delikatna, aby ładnie filtrowała światło i zapewniała dopływ słońca do wnętrza. Warto jednak zadbać także o to, by rażące słońce nie rozpraszało uwagi i nie przeszkadzało w pracy. Dobrym pomysłem w dekoracji okna jest połączenie dobrej jakości rolet z delikatnymi firankami czy zasłonkami. Zadbajmy również o to, by aranżacja okienna nie przeszkadzała w użytkowaniu okna. W pomieszczeniach biurowych powinno być sporo świeżego powietrza.