Czym jest cięcie laserowe i jak może z niego skorzystać Twoja firma?

Cięcie laserowe to metoda przekształcania pliku 2D w obiekt fizyczny. Ta technologia może być wykonywana na różnych materiałach, takich jak metal, plastik, drewno i karton. Cięcie laserowe polega na cięciu materiału za pomocą bardzo dokładnego lasera, który skupia się na niewielkiej powierzchni materiału. Można go ciąć o grubości do 10 mm. Istnieją różne rodzaje laserów, które mogą być impulsowe lub ciągłe. Profesjonalne firmy stosują przede wszystkim ciągłe wycinarki laserowe, które mogą ciąć wszystkie rodzaje materiałów z większą prędkością niż pulsujące lasery.

laser-2819138_960_720

Cięcie laserowe jest możliwe dzięki utworzeniu pliku wektorowego 2D. Możesz tworzyć pliki 2D za pomocą oprogramowania do grafiki wektorowej. Ten plik dostarcza informacji do wycinarki laserowej, która wycina wybrany materiał. Nie jest konieczne posiadanie silnych umiejętności w zakresie projektowania w celu korzystania z cięcia laserowego, ale prawda jest taka iż dostęp do naprawdę dobrych maszyn mają wyłącznie profesjonaliści.

Zalety cięcia laserowego dla Twojego biznesu

Cięcie laserowe jest szczególnie skuteczne w wielu obszarach, w których niezbędna jest szybka produkcja. Łatwo jest precyzyjnie ciąć w wielu materiałach, w których tradycyjne metody produkcji są nieefektywne. Ograniczenia narzucone przez tradycyjne procesy produkcyjne są usuwane poprzez cięcie laserowe, co pozwala na swobodę projektowania, jak również w kwestii ilości.

Profesjonalne cięcie laserowe pozwala uzyskać korzyści takie jak:

  • Bardzo precyzyjna praca

  • Oszczędność materiału

  • Wysoka prędkość realizacji

  • Cięcie na szerokiej gamie materiałów

  • Możliwość cięcia i grawerowania

Pewnie zatem bez względu na to, w jakiej branży jesteś już masz pomysł na to jak wykorzystać cięcie laserowe do swoich potrzeb, prawda?

Jeden laser może być używany do wielu zadań

Oprócz samego procesu cięcia laserowego, który nadaje się do wielu różnych zastosowań, można zauważyć, że pojedynczy laser ma wiele zastosowań. Moc, intensywność i czas działania wiązki można kontrolować, umożliwiając cięcie na różne sposoby i lepszą pracę z różnymi materiałami.

Ponadto jeden laser tnący może być używany do wielu podobnych procesów laserowych, takich jak grawerowanie laserowe, znakowanie laserowe i wiercenie laserowe.

Cięcie laserowe może być również wykorzystywane do laserowej chirurgii oka.

Zalety procesu cięcia laserem światłowodowym

Ważne jest, aby pamiętać, że nie istnieje tylko jeden typ lub technika cięcia laserowego, a między nimi istnieją pewne istotne różnice. Np. proces cięcia laserem gazowym – ten rodzaj procesu cięcia laserowego przewiduje użycie lasera gazowego, składającego się z CO2. Podczas gdy jest powszechnie stosowany, jego długość fali jest wyższa niż w innych procesach cięcia laserowego, co oznacza, że może działać tylko z niemetalami.

Proces cięcia laserem kryształowym natomiast ma przewagę nad cięciem gazowym, ponieważ może pracować zarówno z metalami, jak i niemetalami, ale maszyna do cięcia laserem kryształowym jest zbudowana z drogich części i dlatego jest kosztowna – stąd nie warto w nią inwestować dla pojedynczych projektów, ale lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj tutaj: https://saak.com.pl/