Czym jest pięta Haglunda ?

Pięta Haglunda jest czasami określana jako “kostny wyrostek boczny kości piętowej”. Innym określeniem pięty Haglunda jest “acropathia”, co oznacza ból w tym miejscu.

Pięta Haglunda jest również definiowana jako kostny wyrostek tylnej części kości piętowej, który powstaje w wyniku nieprawidłowego dopasowania obuwia. Może powstać na jednej lub obu stopach, a jego obecność została powiązana z plantar fasciitis. Przyczyna powstawania pięty Haglunda nie jest dokładnie znana, ale przypisuje się ją powtarzającym się urazom z powodu zwiększonego nacisku na kość piętową podczas aktywności fizycznej, takiej jak bieganie, skakanie, taniec itd. Niektóre badania wskazują, że hagundowa pięta występuje u osób, które noszą zbyt ciasne lub spiczaste buty.

Jak powstaje pięta Haglunda

Pięta Haglunda nie jest uważana za prawdziwą kaletkę, ale ulega zapaleniu (podobnie jak kaletka). Pięta Haglunda jest czasami błędnie nazywana kosteczką, ale w przypadku pięty Haglunda nie chodzi o żadne kości; do pięty Haglunda przyczepiają się jedynie więzadła i/lub ścięgna. Może również dojść do zakażenia, jeżeli bakterie dostaną się do pięty haglunda https://wkladki-ortopedyczne-krakow.pl/ przez uraz.

Objawy to uporczywy ból w dotkniętym obszarze podczas chodzenia, zwiększony ból w nocy podczas leżenia z dotkniętą stopą pod kolanem drugiej nogi, obrzęk w dotkniętym obszarze, zaczerwienienietkliwość i ciepło dotkniętego obszaru.

Pięta Haglunda jest diagnozowana poprzez test Haglunda, objaw Haglunda, objaw Hague’a, test impingementu Haglunda, wynik testu impingementu Haglunda, manewr phalena Hagenborga, objaw Hagmana Hagenbrugga. Objaw Hagmana można uzyskać naciskając kciukiem na skórę nad kostnym guzkiem Haglandera na tylnej stronie stopy, podczas gdy dana osoba dotyka palców lub ściska kolana. Jeżeli to powoduje ból, to jest prawdopodobne, że cierpi Pan na chorobę Pięty Haglunda. Zazwyczaj ktoś wie, że ma problemy z piętą Haglunda, jeżeli czujeból w tylnej części stopy przy każdym kroku, szczególnie przy schodzeniu po schodach lub na twardych powierzchniach.

Leczenie pięty Haglunda polega często na założeniu sztucznej poduszki za piętę Haglunda, aby zmniejszyć nacisk i tym samym uśmierzyć ból pięty Haglunda. Zaleca się również noszenie bardziej miękkiego obuwia, które nie będzie tak mocno obciążać pięty haglunda, lub też można włożyć bardziej miękkie wkładki do istniejącego obuwia. Jeśli leczenie pięty haglunda nie przynosi rezultatów, może być konieczne chirurgiczne usunięcie kostnych występów pięty haglunda. Ten zabieg może spowodować problemy z piętą Haglunda, jeżeli nie zostanie przeprowadzony prawidłowo; jednakże wszystkie problemy z piętą Haglunda mogą zostać rozwiązane łącznie z operacją pięty Haglunda.

Pięta Haglunda jest schorzeniem, w którym tył kości piętowej ulega podrażnieniu na skutek zwiększonego nacisku na pięty spowodowanego przez źle dopasowane lub szpiczaste obuwie. Objawy pięty Haglunda to ból z tyłu pięty przy dźwiganiu ciężaru ciała, szczególnie przy chodzeniu po schodach lub po twardych powierzchniach. Niektóre objawy pięty haglunda to obrzęk i zaczerwienienie w okolicy pięty haglunda. Leczenie pięty haglunda polega często na noszeniu sztucznej poduszki za piętą haglunda, aby zmniejszyć nacisk i tym samym złagodzić ból pięty haglunda. Jeżeli leczenie pięty haglunda nie przynosi rezultatów, może być konieczna operacja pięty haglunda. Operacja pięty haglunda może spowodować problemy z piętą haglunda, jeżeli nie zostanie przeprowadzona prawidłowo, jednakże wszystkie problemy z piętą haglunda mogą zostać rozwiązane za pomocą operacji pięty haglunda.

Artykuł powstał przy współpracy z https://g3ino.edu.pl/

 

Polecamy:
Jak poziom zaufania w organizacji wpływa na jej efektywność?