Na czym polega skup platyny?
Platyna uznawana jest za jeden z najładniejszych metali na świecie, co zawdzięcza swojemu charakterystycznemu kolorowi przywodzącemu na myśl srebro. Surowiec ten znajduje zastosowanie w wielu branżach, dzięki czemu jest pożądanym składnikiem dla przemysłu. Naturalne złoża platyny są jednak coraz trudniej dostępne, dlatego warto poszukać innych źródeł jej pozyskiwania. Recykling platyny ma wiele zalet, które odczuwa zarówno środowisko, jak i osoba, która zdecyduje się na sprzedaż złomu.
Platyna – właściwości i zastosowanie
Platyna to pierwiastek znany i wykorzystywany już od prawie 300 lat. Największe naturalne złoża platyny na świecie występują w Republice Południowej Afryki, gdzie wydobywa się nawet 140 ton rocznie tego pierwiastka.
Surowiec ten zalicza się do metali przejściowych. Jej cechą charakterystyczną jest piękna srebrzysto-biała barwa oraz silny połysk, który przyciąga spojrzenia. Metal ten jest plastyczny, dzięki czemu świetnie nadaje się do dalszej obróbki, co wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu. Dodatkowo platyna ma także bardzo wysoką temperaturę topnienia, która wynosi około 1760°C oraz odznacza się stabilnymi właściwościami elektrycznymi. Bardzo istotną zaletą tego metalu jest jego bezpieczeństwo – platyna nie wywołuje uczuleń oraz nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami. Dzięki temu może być wykorzystywana w branży medycznej, a także w jubilerstwie. Platynę wykorzystuje się również w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji katalizatorów samochodowych.
Skąd pozyskiwana jest platyna?
Firma stellmet.pl zajmuje się skupem złomu z elementami platyny. Naturalnie można ją jednak spotkać w postaci ziaren lub bryłek, które mogą osiągać masę blisko 10 kg. Pierwiastek ten powstaje podczas krystalizacji skał magmowych, takich jak dunity, perydotyty oraz piroksenity. Niestety platyna jest bardzo rzadkim metalem, dlatego zasoby tego surowca pozwala uzupełniać jego skupowanie i ponowne przetwarzanie. Sprzedaż platynowych elementów ze względu na ich unikatowość jest bardzo korzystnym pod względem finansowym rozwiązaniem.
Pozyskiwanie platyny na skupie obejmuje wiele przedmiotów. Najczęściej spotykane są katalizatory samochodowe oraz urządzenia pomiarowe, np. pH-metry. Platynę można także znaleźć w rezystorach wykorzystywanych do pomiarów temperatury oraz w niektórych typach termopar. Bardziej uniwersalnym zastosowaniem jest jej wykorzystanie do produkcji naczyń laboratoryjnych, np. rurek i tygielków. Fakt ten wynika z niezwykle wysokiej temperatury topnienia, która gwarantuje bezpieczną pracę w laboratorium.
Skup platyny a środowisko
Skup platyny i jej ponowne przetwarzanie to metoda niezwykle korzystna z punktu widzenia środowiska. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, które powstają podczas wydobywania metalu. Dodatkowo recykling platyny pozwala oszczędzać naturalne złoża tego pierwiastka, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia kolejnych pokoleń.
Ile kosztuje platyna?
Cena platyny ustalana jest indywidualnie przed każdą sprzedażą złomu. Surowiec ten nie należy jednak do najtańszych i za jeden gram można otrzymać ponad 100 zł. Finalna kwota uzależniona jest jednak od jakości platyny oraz jej czystości w oddawanych przedmiotach. Firmy zajmujące się skupem metali podczas ustalania ceny posługują się specjalnym urządzeniem – spektrometrem, który pozwala ocenić gatunek surowca. Dzięki temu obie strony mogą czuć się usatysfakcjonowane transakcją.