Czym się różni elektryk od elektronika?

elektryk

Elektronik i elektryk – dwa zawody o bardzo podobnej nazwie, jednak zajmujące się kompletnie różnymi zagadnieniami. Tylko na pierwszy rzut oka można sądzić, że są do siebie zbliżone. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa między nimi?

Gdzie elektronik nie może…

Potocznie mówi się, że elektryk może wykonać pracę elektronika, jednak na odwrót już nie da rady. To bardzo uproszczone myślenie, które bierze pod uwagę wysokość napięcia, z którymi oboje specjalistów ma do czynienia. I pod tym względem, faktycznie, tak jest. Elektryk może, posiadając odpowiednie uprawnienia, pracować na sieciach elektrycznych o dowolnie wysokim napięciu. Elektronik natomiast jedynie na przyłączach do 1 kV i to dopiero po zdobyciu odpowiedniego certyfikatu SEP. Z racji posiadanego zawodu, nie może zajmować się żadnymi zagadnieniami sieci elektrycznej. Charakterystyka pracy obu tych zawodów jest diametralnie inna, stąd i ciężko je porównywać. Pierwszy pracuje na kablach, wykonuje przyłącza i modernizacje sieci elektrycznej. Z racji wykonywanego zawodu zajmuje się wszystkim co znajduje się za gniazdkiem sieciowym. Owszem, każdy elektryk sprawdzi dowolne urządzenie za pomocą mierników, wykryje usterki w przewodach i przesyle sygnału elektrycznego. W razie konieczności użyje lutownicy – ale nie jest to jego narzędzie pracy.

Czego elektryk nie zrobi…

Środowiskiem pracy elektronika są układy cyfrowe wszystkich typów. Nie tylko zaprojektuje płytki drukowane, ale również je wykona oraz zaprogramuje w specjalistycznym języku programowania. Tego etapu pracy nie wykona elektryk. Oczywiście, w większości wypadków sprowadza się to do zwykłej naprawy uszkodzonych części czy wykrycia usterki w niesprawnym sprzęcie elektronicznym za pomocą mierników. Różnica polega w nauczonej wiedzy specjalistycznej, skierowanej na konkretny cel, którą wynosi się z różnych procesów edukacji. Elektryk nie rozrysuje układu bramek, który napisze w VHDLu, podobnie jak elektronik nie narysuje projektu sieci wysokiego napięcia. Widać różnicę? Wiele osób nie będzie mogło przekonać się, gdzie faktycznie leży granica między jednym zawodem a drugim. Większość usterek w standardowym gospodarstwie domowym pomoże naprawić zarówno jeden, jak i drugi specjalista.

Nauka, kariera i zarobki

Proces nauki wygląda bardzo podobnie w obu przypadkach. Można wybrać odpowiednie technikum lub studia wyższe, by uzyskać tytuł technika lub magistra inżyniera. Ewentualnie można zdecydować się na zasadniczą szkołę zawodową, która również da odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu, jednak nie da perspektyw na rozwój kariery. Wpajana wiedza w pierwszych latach również jest podobna, dopiero przy pierwszych specjalistycznych kursach pojawiają się pierwsze różnice. Wydaje się naturalne, że oba zawody powinny mieć podobną podstawę merytoryczną dotyczącą fizyki czy matematyki. Faktyczne różnice pojawiają się w pierwszym dniu pracy, kiedy to większość elektryków zaczyna kariery na placach budów albo na wyjazdach do prywatnych mieszkań czy firm w celach naprawczych lub konserwatorskich. Elektronik zaś posiada stałe miejsce pracy przy biurku, które często jest zawalone masą sprzętu do naprawy. Żartobliwie mówi się, że zamyka się ich w pokojach bez okien, znajdujących się w piwnicy. Zarobki obu grup są bardzo do siebie zbliżone i wynoszą około 4 tysięcy złotych brutto. Mediana wynagrodzenia brutto dla elektroników jest minimalnie wyższa – wynosi całe 100 złotych, co można potraktować za błąd statystyczny.

Co kto woli

O decyzji, którą ścieżką kariery podążać, powinny zadecydować zainteresowania oraz indywidualne podejście danej osoby. Nie istnieje żadna konkretna przesłanka, który zawód lepiej jest wybrać, czy który jest bardziej potrzebny lub interesujący. Oba cykle nauki są jednakowo trudne. Podsumowując w najprostszych słowach: elektronik zajmuje się sprzętem elektronicznym, który posiadamy. Elektryk zaś zajmuje się infrastrukturą, która pozwala nam korzystać z tych urządzeń po podłączeniu do gniazdka sieciowego.

Autorem artykułu jest pracownik firmy ultra-elektro.pl zajmującej się sprzedażą oświetlenia Lumenmax i innych akcesoriów codziennej pracy elektryka.