Dlaczego nie dostałeś pracy?

Man with newspaper - hard find a job

Setki wysłanych dokumentów aplikacyjnych i jeszcze więcej przejrzanych ogłoszeń o pracę – dlaczego zatem telefon milczy? Choć powodów, dla których pracodawca nie zdecydował się na kandydaturę pracownika może być wiele, aplikujący najczęściej wskazują na kilka.

Osoby poszukujące pracy najczęściej wiedzą, w jaki sposób przygotować dokumenty aplikacyjne i jak wyeksponować w nich swoje mocne strony. Bywa jednak, że mimo gruntownego przygotowania nie są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną. Z badań przeprowadzonych przez serwis Praca.pl wynika, że wśród najczęściej podawanych przez osoby poszukujące zatrudnienia przyczyn odrzucenia kandydatury wymieniane są: praca otrzymywana jest po znajomości (44%), niewystarczające kwalifikacje (24%) czy nieumiejętne przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą (10%). Nie brakuje też osób, które podkreślają, że nie spełniają wszystkich wymogów stawianych przez podmiot poszukujący pracowników.

Referencje się przydają

Gdy mowa o pracy otrzymywanej po znajomości warto wskazać, że nie zawsze chodzi wyłącznie o polecanie szefowi osoby z rodziny lub znajomego. W tym procesie bardzo często główną rolę odgrywają referencje. Faktycznie, część szefów rozpoczynając rekrutację w pierwszej kolejności pyta pracowników o to, czy nie znają osób chętnych do pracy. Warto jednak pamiętać, że tacy kandydaci (nawet poleceni) przejść muszą najczęściej przez pełen proces rekrutacji. W praktyce zatem otrzymanie pracy po znajomości nie jest do końca sprawą oczywistą, zwłaszcza jeżeli reszta kandydatów zadba odpowiednio wcześniej o zebranie referencji. To najprostszy sposób, na pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że jest się osobą solidną, rzetelną i godną zaufania.

Jak być lepszym?

Część respondentów wskazała, że nie otrzymuje pracy z uwagi na to, że w procesie rekrutacji biorą udział znacznie lepiej wykształceni lub bardziej doświadczeni kandydaci. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim pracodawca z procesu rekrutacji zawsze chce wyłowić najlepszych kandydatów. Jeżeli przyjąć, że w grupie znajdą się dwie osoby o identycznym doświadczeniu i kwalifikacjach, wybierze i tak jedną, kierując się np. posiadanymi przez nią referencjami czy dodatkowymi umiejętnościami. Co w takiej sytuacji? Specjaliści podkreślają, że warto przede wszystkim przeanalizować swoją sytuację, rzetelnie wskazać swoje mocne i słabe strony. Takie działanie powinno pozwolić lepiej przygotować komplet dokumentów aplikacyjnych. Jednocześnie kandydaci muszą pamiętać o tym, by wysyłać CV i listy motywacyjne w odpowiedzi tylko na takie ogłoszenia, którego wymagania spełniają.

Gdy problemem jest rozmowa kwalifikacyjna

Jeżeli kandydat uważa, że jego problemem jest rozmowa kwalifikacyjna, powinien pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy specjalistów. Agencje pracy zatrudniają doradców zawodowych, którzy mogą pomóc w przełamaniu strachu przed rozmową kwalifikacyjną. Jednocześnie kandydat otrzymuje szereg wskazówek i dowiaduje się, w jaki sposób powinien rozmawiać z osobą po drugiej stronie biurka. Autoprezentacja, wbrew pozorom, nie jest zadaniem łatwym. Jeżeli do tego dochodzi stres lub strach przed porażką, kandydat rzeczywiście może wypaść kiepsko. Postawienie na profesjonalne doradztwo wydaje się zatem najlepszym z możliwych rozwiązań.

Co z wynagrodzeniem?

Niewiele, gdyż tylko 9% badanych wskazało, że powodem odrzucenia ich kandydatury są zbyt wysokie oczekiwania finansowe. Rzeczywiście, na rozmowach kwalifikacyjnych często pojawia się pytanie o zarobki. Ten problem jest o tyle złożony, że część ogłoszeń o pracę jest bardzo lakoniczna. Pracownicy z treści anonsu nie są w stanie wywnioskować swojego zakresu obowiązków i w związku z tym nie mogą podać adekwatnej kwoty. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być podkreślenie przy podawaniu kwoty, że jest ona orientacyjna. Jednocześnie kandydat może zaznaczyć, że do kwestii wynagrodzenia podchodzi w sposób elastyczny i jest skłonny negocjować wysokość swojego wynagrodzenia po szczegółowym zapoznaniu się z zakresem swoich obowiązków.

Dowiedz się też, dlaczego czasem trudno jest znaleźć pracę z urzędy pracy: www.praca-siemianowice.pl/porady-dla-pracownikow/538/pracy-nie-szukaj-w-urzedzie-pracy