Dlaczego warto i w jaki sposób dbać o kocioł gazowy?

W Polsce w bardzo wielu gospodarstwach domowych wykorzystuje się do ogrzewania różnego typu kotły gazowe. W tym artykule podpowiadamy jak można dbać o swój piec gazowy.

Jako właściciel kotła gazowego zapewne masz świadomość, że jak każde bardziej skomplikowane urządzenie może się on od czasu do czasu zepsuć. Kocioł gazowy jest sercem instalacji grzewczej, która odpowiada za utrzymanie w mieszkaniu komfortowej dla domowników temperatury. Awaria kotła grzewczego w okresie panujących intensywnych mrozów bywa niezwykle uciążliwa dla wszystkich mieszkańców nie tylko ze względu na niską temperaturę w mieszkaniu, ale także z uwagi na brak ciepłej wody użytkowej. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie występowania tego typu awarii jest sukcesywne dbanie o stan techniczny kotła. Co można robić, aby kocioł gazowy efektywnie pracował możliwie najdłużej?

Jak dbać o kocioł gazowy?

Jedną z podstawowych spraw, o które warto zadbać jest regularna kontrola stanu technicznego kotła. najprostszym sposobem jest dbanie o regularne przeglądy techniczne oferowane przez autoryzowane serwisy. Profesjonalny serwisant potrafi wykryć ewentualne nieprawidłowości w pracy urządzenia dzięki czemu zawczasu można dokonać niezbędnych korekt nastaw i konserwacji. Na przykład jeśli jesteś posiadaczem kotła marki Buderus w Lublinie, firmą świadczącą tego typu usługi serwisowe jest In-Serwis. Grupa wykwalifikowanych serwisantów od kilkunastu lat świadczy wysokiej klasy usługi serwisowe dla mieszkańców Lublina i okolic. Jak znaleźć autoryzowany serwis kotła swojej marki w okolicy? W przypadku większości producentów najlepszą opcją jest odszukanie strony firmowej producenta, gdzie powinna być opublikowana lista firm świadczących usługi autoryzowanego serwisu w różnych częściach kraju. Wielu właścicieli kotłów gazowych dosyć niechętnie podchodzi do tego typu corocznych przeglądów technicznych i niestety częściowo przyczyniają się do tego nierzetelne, a czasem wręcz nieuczciwe firmy, których pracownicy raczej tylko udają, że dokonują profesjonalnego przeglądu, a tylko nieco przeczyszczą wnętrze kotła z kurzu, poruszają kabelkami i przegląd zaliczony. Warto jednak pamiętać, że kocioł gazowy jest to urządzenie, które w zimie funkcjonuje niemal non stop w kontrolowany sposób spalając dostarczany gaz. W przypadku pojazdów samochodowych coroczne przeglądy techniczne są wymuszane przez porządek prawny, natomiast w przypadku kotłów grzewczych przepisy nie są aż tak restrykcyjne.

Prawidłowo wykonany przegląd techniczny może w zależności od potrzeb obejmować między innymi: analizę spalin kotła, dokonanie nastaw w armaturze gazowej, kontrolę szczelności ścieżki gazowej, czyszczenie komory spalania oraz wężownicy i wymiennika ciepła, sprawdzenie drożności przewodu kominowego, itp.

Warto pamiętać, że sprawny, optymalnie funkcjonujący kocioł gazowy może pracować dużo oszczędniej, niż gdy jest przez lata zaniedbywany. Nawet jeśli dzięki systematycznym przeglądom technicznym udałoby się podnieść jego sprawność o 10%, oznaczałoby to spore oszczędności w skali całego roku jego funkcjonowania. Oczywiście dbałość o utrzymywanie prawidłowego stanu technicznego kotła grzewczego to nie tylko walory ekonomiczne, ale także ekologiczne (mniej szkodliwych związków chemicznych w atmosferze). Sprawnie funkcjonujący kocioł gazowy jest także bezpieczniejszy w codziennym użytkowaniu.