Dlaczego warto korzystać z Yoast SEO?

Dlaczego-warto-korzystać-z-Yoast-SEO

Nie od dziś wiadomo, że pracę osób publikujących w sieci bardzowspomagają różnego rodzaju softy i wtyczki, które usprawniają prowadzone działania i sprawiają, że stają się one  skuteczniejsze. Jako przykład można tu podać wtyczkę Yoast SEO do WordPressa. Na czym polega jej działanie i dlaczego warto z niej korzystać, dowiesz się z treści artykułu.

WordPress jest obecnie jednym z najpopularniejszych CMS-ów na świecie. Potrzeba optymalizacji witryn, które zostały na nim postawione, jest zatem ogromna i to tym bardziej, że WordPress nie ma wbudowanego modułu, który ułatwiałby to zadanie. Warto przy tej okazji wspomnieć, że znaczna część osób korzystających z tego CMS-a nie dysponuje specjalistyczną wiedzą w zakresie optymalizacji stron. Z pomocą przychodzi Yoast SEO – stworzona przez holenderskiego programistę wtyczka, która bardzo ułatwia optymalizację strony pod wyszukiwarki internetowe i czyni to prostym nawet dla osób bez odpowiedniej wiedzy.

Kto z tego korzysta?

Odpowiedź jest prosta: wszyscy. A właściwie: mogą korzystać wszyscy, którzy używają WordPressa. Postawienie prostej strony na WordPressie nie jest trudne. Z tej możliwości korzysta już bardzo wiele osób – począwszy od blogerów, a skończywszy na sklepie internetowym, czy lokalnej siłowni. Aby prowadzić taką stronę, nie trzeba być programistą, czy webmasterem. WordPress jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Jednak tylko do czasu, kiedy postanowimy samodzielnie przeprowadzić jego ustawienia pod kątem SEO.

I tu właśnie zaczyna się przygoda z Yoast SEO. Z pluginu korzysta wielu użytkowników WordPressa, którzy walczą o wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejsza)wtyczek do tego CMS-a. Dysponuje obszernym zestawem narzędzi ułatwiających optymalizację witryny i sięgnięcie po pierwsze pozycje w Google. Dostępna jest w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej (Premium). Oczywiście ta druga daje szersze możliwości. Z której wersji warto skorzystać – to musicie ocenić sami.

Od czego zacząć?

Poprawne działanie pluginu będzie możliwe po jego zainstalowaniu i konfiguracji. Niektórym osobom może to nastręczać nieco trudności, jednak z pewnością znajdą się użytkownicy, którzy posłużą pomocą. Opisaną krok po kroku konfigurację można znaleźć między innymi na stronie Blog.gdaq.pl. Autor prezentuje dwie możliwości – konfigurację przy pomocy kreatora oraz ustawienia ręczne – i przeprowadza przez cały ich proces. Pomocy można również szukać na stronie WordPress.org.

Na początek trzeba jednak pobrać wtyczkę. Można to zrobić ze strony WordPressa. Po instalacji w sidebarze powinna pojawić się zakładka SEO, w której prowadzona będzie konfiguracja pluginu. Ważna uwaga –jeśli nie instalowałeś i nie konfigurowałeś dotychczas Yoast SEO, zamiast przeprowadzać ustawienia ręcznie, skorzystaj z Kreatora konfiguracji. Jeśli zrobisz inaczej, może się okazać, że nie będziesz mieć dostępu do wielu ważnych funkcji tej wtyczki.

Poznaj jej funkcje

A jakie możliwości daje wtyczka? Te, nawet w wersji podstawowej są naprawdę szerokie. Yoast SEO umożliwia między innymi:

  • ImportowanieustawieńdlawtyczekAll in One SEO, WooThemes SEO Framework, a także HeadSpace2;
  • tworzenie struktury nawigacyjnejbreadcrumbs;
  • tworzenie map witryny;
  • śledzenie częstotliwości wykorzystania konkretnych fraz kluczowych;
  • konfigurację meta robots;
  • edycję plików .htaccess i robots.txt
  • sprawdzanie narzędzi dla webmasterów takich wyszukiwarek jak Google, Yahoo i Bing.

Z wtyczką Yoast SEO optymalizacja witryn postawionych na WordPressie staje się znacznie prostsza. Nic zatem dziwnego, że plugin ma ponad 5 milionów aktywnych instalacji.