Do czego służy kolektor danych?

142244414957777500

Kolektory danych to stosunkowo proste urządzenia wykorzystywane do gromadzenia, przechowywania oraz transmisji danych. Są to przenośnie komputery z czytnikiem kodów kreskowych. Każdy kolektor jest również wyposażony w klawiaturę, pamięć oraz wyświetlacz LCD.

Szerokie zastosowanie

Kolektory danych mają szerokie zastosowanie i mogą być używane do różnych zadań w zależności od wgranej aplikacji. Urządzenia tego typu sprawdzają się doskonale m. in. w czasie przeprowadzania inwentaryzacji, ponieważ znacznie przyspieszają ten proces i pomagają w zmniejszeniu ryzyka powstania błędów. Okazują się równie przydatne przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów z magazynu oraz umożliwiają szybką kontrolę cen towarów znajdujących się na sklepowych półkach. Kolektory danych wykorzystywane się wszędzie tam, gdzie trzeba sprawnie skompletować zamówienia dla klientów. Można je również stosować w zarządzaniu procesami produkcji.

Automatyzacja pracy

Korzystanie z kolektora danych pozwala przede wszystkim na zaoszczędzenie dużej ilości czasu. Automatyzacja pracy, która jest możliwa dzięki temu prostemu urządzeniu, wpływa bardzo korzystnie na wydajność. Jest to również rozwiązanie gwarantujące uniknięcie błędów oraz szybkie i zawsze prawidłowe identyfikowanie wszystkich towarów znajdujących się w magazynie lub na sklepie.

Kolektor danych umożliwia również znacznie lepszą kontrolę cen produktów znajdujących się na półkach. To prosty sposób na unikanie sytuacji, gdy cena towaru znajdującego się na sklepie różni się od tej na kasie. Klienci często rezygnują z zakupu produktów, jeśli kasjerka nie może ich zeskanować, ponieważ kod kreskowy nie został wprowadzony do komputera – takim problemom również można bardzo skutecznie zapobiegać korzystając z kolektora danych. Porządek w sklepie przekłada się również na zadowolenie klientów, którzy mogą cieszyć się dużo sprawniejszą obsługą. Brak problemów przy kasie i przejrzyste ceny, sprawią, że firma będzie cieszyła się dobrą opinią i będzie lepiej postrzegana.

Używanie kolektora danych gwarantuje również bardzo dużą wygodę, ponieważ nie wymaga ciągłego dostępu do stacjonarnego komputera. Wszystkie dane są na bieżąco gromadzone w pamięci urządzenia lub przesyłane bezpośrednio na serwer, więc nie ma konieczności przerywania pracy, która może być wykonana w bardzo szybki i sprawy sposób.

Komunikacja z komputerem

W czasie wybierania kolektora trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze istotny jest sposób komunikacji urządzenia z komputerem stacjonarnym. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rozwiązań: podłączenie przez kabel, komunikacja radiowa i łącze na podczerwień. Warto zapoznać się z tymi możliwościami i wybrać taką, która sprawdzi się najlepiej w konkretnych zastosowaniach. Po drugie duże znaczenie ma także odpowiednie oprogramowanie – należy sprawdzić, czy używany program ma opcję współpracy z kolektorem danych.

Kolektory radiowe

Dużym zainteresowaniem cieszą się kolektory radiowe. Największą zaletą tego urządzenia jest możliwość pracy on line, czyli ze stałym połączeniem z komputerem stacjonarnym. W takiej sytuacji zapisywanie danych w pamięci kolektora nie jest konieczne, a wszystkie informacje są przesyłane bezpośrednio do bazy danych znajdującej się na serwerze. Tego typu rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze w przypadku gromadzenia większych ilości danych, np. w dużych magazynach i sklepach lub zakładach produkcyjnych oraz wpływa na znacznie usprawnienie pracy.

Zastosowanie w wielu branżach

Korzystanie z kolektorów danych jest konieczne praktycznie we wszystkich dużych magazynach i sklepach, które oferują wiele różnych produktów oraz obsługują sporą ilość klientów. Warto jednak pamiętać, że tego typu urządzenia są równie przydatne w przypadku mniejszych sklepików, gdzie również mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę oraz wyeliminować wiele błędów utrudniających sprawną obsługę klienta. Dlatego warto rozważyć zainwestowanie w tego takie urządzenia niezależnie od wielkości prowadzonej firmy, zwłaszcza że są one stosunkowo proste w obsłudze, a ich zakup i używanie nie są związane z poważnymi inwestycjami.