Jak dobrze przygotować się do przeprowadzki?

Przeprowadzka to często niezmiernie stresujący moment dla wielu osób. Warto zatem dobrze się do niej przygotować, by zminimalizować ilość problemów związanych z całym procesem. Sposobów na to jest naprawdę sporo. Które z nich bywają najskuteczniejsze? Nieco wskazówek zamieścimy poniżej. Jeśli chcecie dowiedzieć się zatem, co zrobić, by przeprowadzka stała się wygodniejsza i prostsza, to zapraszamy do dalszej lektury.

Dobry plan to podstawa udanej przeprowadzki

Wszelkie działania związane z przeprowadzką trzeba zacząć od dobrego planu. Teoretycznie sama zmiana lokum powinna zająć jeden dzień. Zanim jednak nastąpi godzina „0”, trzeba zadbać o przygotowanie wielu kwestii.

Planowanie przeprowadzki z perspektywy czasu

Gdy zmienia się lokum, trzeba zastanowić się, co chce się zabrać do nowego domu lub mieszkania. Niekiedy bowiem przyszłe miejsce do życia ma znacznie mniejszy metraż. Wówczas trzeba zatem już na starcie dokonać mocnej selekcji całego dobytku.
Stare zabawki dziecięce, nieużywane sprzęty, narzędzia lub zapomniane ubranie, które od długich miesięcy kurzą się w szafach, zdecydowanie nie muszą trafić do nowego domu. Warto zatem dać sobie czas na to, by sprzedać, oddać lub wymienić niechciane lub niepotrzebne już przedmioty. Można na przykład wystawić je na popularnych serwisach sprzedażowych lub grupach do wymiany, oddać znajomym albo potrzebującym. A tego przecież nie zrobi się w jeden dzień.

Lista rzeczy do zabrania

Po ustaleniu listy przedmiotów, które mają być zabrane do nowego domu, warto zaplanować pakowanie. Powinno się zacząć na od przedmiotów używanych sporadycznie, które akurat nie będą potrzebne w nadchodzących miesiącach, jak choćby ubrania zimowe w okresie letnim. Na samym końcu pakuje się niezbędne przybory i akcesoria osobiste.
Takie podejście pomaga zmniejszyć ilość paczek do przygotowania w ostatniej chwili oraz usprawnia przeprowadzenie całego pakowania. Praktyczne wskazówki w tej kwestii można również znaleźć na stronie pt-wnetrza.pl.

Pakowanie – praktyczne wskazówki

Pakowanie zazwyczaj zajmuje najwięcej czasu i bywa najbardziej skomplikowanym logistycznie procesem – chyba że wcześniej się do niego dobrze przygotujemy.
Warto zapewnić sobie zapas materiałów pakowych. Niezbędne są oczywiście kartony rozmaitych rozmiarów, folie bąbelkowe i stretch, a także worki i taśmy pakowe.
Różne przedmioty wymagają bowiem różnego traktowania. Do pudełek wkłada się większość rzeczy. Mogą to być obiekty rozmaitych kształtów i rozmiarów. Warto tylko zadbać o to, by nie wkładać do jednego pudełka dużej ilości bardzo ciężkich produktów, na przykład książek. Utrudnia to późniejsze przenoszenie pakunków. Najlepiej od razu po zapakowaniu dokładnie opisać każde pudełko na bocznej ścianie. Ułatwia to późniejszą identyfikację i przyspiesza rozpakowywanie.

Szczególnie delikatne przedmioty trzeba dobrze zabezpieczyć, by nie uległy zniszczeniu podczas transportu. Służy do tego choćby folia bąbelkowa, w którą można zawinąć na przykład zastawę stołową, szklanki i porcelanowe ozdoby. Dzięki temu bez szwanku przetrwają drogę do nowego domu.

Odzież najlepiej przewozić w dużych workach. Zmniejsza to ciężar paczek oraz ułatwia przenoszenie ich do pojazdów transportowych.

Meble i przedmioty wielkogabarytowe najlepiej zabezpieczyć folią stretch. Minimalizuje to ryzyko przypadkowego zarysowania powierzchni podczas przenoszenia oraz przewożenia. A nikt przecież nie chce zaczynać pobytu w nowym miejscu od naprawy uszkodzonych sprzętów. Jest to szczególnie ważne, gdy domownicy postanowili nabyć unikalny mebel, wyjątkowym w swojej estetyce i nie chcą go zniszczyć. Nawet najwyższej jakości, trwałe i odporne na uszkodzenia elementy wyposażenia, jak te z oferty sklepu iHome24, warto dokładnie zabezpieczyć. Dzięki temu tuż po ich rozpakowaniu, domownicy ponownie będą się cieszyć wyrafinowanym produktem.

Kartony najlepiej zakleić taśmą klejącą. Dzięki temu do ich wnętrza nie dostanie się kurz, a ułożone we wnętrzu przedmioty nie wysypią się w trakcie transportu. W przypadku szczególnie ciężkich kartonów, warto dodatkowo wzmocnić krawędzie mocną taśmą pakową, aby mieć pewność, że bez szwanku dotrą na miejsce docelowe. Jeśli pogoda nie sprzyja, można też owinąć pudełka cienką warstwą folii stretch. Nie zwiększa ona znacząco ciężaru paczki, a zabezpiecza przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Dzień przeprowadzki – przewóz towarów i formalności

Dobry plan, przygotowanie do pakowania oraz wykorzystanie praktycznych, trwałych materiałów pakowych to sposób na usprawnienie procesu przeprowadzki. Ostatniego dnia można już tylko wszystko przenieść do samochodów, a także dopełnić wszelkich potrzebnych formalności.
Dzięki temu przeprowadzka przebiega znacznie spokojniej, bez niepotrzebnych stresów i kosztów. A to dobry prognostyk na przyszłość w nowym miejscu.