Dotacje do biznesu – warto czy nie warto?

Masz nowy, świeży pomysł? Jeśli chcesz założyć własną firmę, dotacje są jednym ze sposobów finansowania przedsięwzięcia. Pierwszy krok w kierunku zostania przedsiębiorcą wiąże się z dużym planowaniem i finansowaniem. Jeśli chcesz się ubiegać o taką gotówkę – musisz to wiedzieć i rozważyć wszystkie za i przeciw, bez względu na to, czy jest to o dotacja z urzędu pracy, czy od osoby prywatnej.

Plusy Dotacji Biznesowych


Zaletą numer jeden dotacji biznesowych jest to, że są one zasadniczo darmowymi pieniędzmi. Dotacje nie muszą być spłacane, co czyni je tak atrakcyjnymi dla przedsięwzięć biznesowych. Nie tylko to, ale niektóre dostępne granty oferują duże kwoty pieniędzy, w zależności od pomysłu wnioskodawcy.

Istnieje wiele informacji o tym, gdzie, jak, kiedy i od kogo otrzymać granty. Ta dostępność jest niezwykle ważna, ponieważ będziesz musiał dużo szukać, aby znaleźć odpowiednią dla siebie formę dotacji. Bez względu na branżę, w którą się wchodzisz, masz na wyciągnięcie ręki mnóstwo informacji i zasobów.

Czy wiesz, że po otrzymaniu jednych dotacji – masz większe szanse na otrzymanie innych? Ponieważ ktoś już dał Ci te darmowe pieniądze, inne organizacje uznają Cię za wiarygodnego kandydata.

Otrzymanie jednego grantu nie tylko wprowadzi Cię na ścieżkę do otrzymania kolejnego, ale także zwiększy Twoją widoczność. Zdobycie niektórych z najbardziej pożądanych dotacji może zapewnić korzyści, które przewyższają zwykłą korzyść w postaci darmowych pieniędzy. Dotacje mogą również promować Twój biznes i pomysł, pokazując, że Twoja praca jest godna uwagi.

Wady dotacji biznesowych

Będziesz musiał przeprowadzić wiele badań i wypełnić wiele dokumentów, jeśli chcesz ubiegać się o dotację. Jest ich wiele, ale wszystkie są bardzo specyficzne; musisz dowiedzieć się, co najlepiej pasuje do Twojego przedsięwzięcia. Po znalezieniu dotacji najważniejsza jest propozycja. Jeśli Twój pomysł lub przedsięwzięcie jest kreatywne, nie otrzymasz grantu bez przekonującej propozycji.

Jest wielu ludzi, którzy chcą darmowych pieniędzy, które dostarczają dotacje. Średnio dziennie składanych jest około 2700 wniosków o dotacje, ale mniej niż 200 otrzyma dofinansowanie. Z tysiącami małych i internetowych firm, wiele z nich pracuje również nad otrzymywaniem darmowych pieniędzy. Przygotuj się na ciężką konkurencję, ale nie pozwól, aby cię to powstrzymywało.

Jedną z najbardziej uciążliwych wad dotacji biznesowych jest to, że nie zawsze są odnawiane. Nagle możesz nie otrzymywać już środków. Być może będziesz musiał ponownie ubiegać się o stypendia rok po roku. Upewnij się, że Twoja firma pozostanie stabilna, jeśli grant nie jest odnawialny.

Chociaż stypendia są darmowymi pieniędzmi, nadal wiążą się z wieloma ograniczeniami i warunkami. Musisz bardzo dokładnie określić, w jaki sposób będziesz wykorzystywać pieniądze, kiedy ubiegasz się o dotację – kiedy już otrzymasz pieniądze, musisz trzymać się tego planu, abyś nie musiał pieniędzy oddawać, czy też płacić kary – co byłoby jeszcze gorsze.