Drabina domowa – jak korzystać z niej rozsądnie?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na wypadek w domu jest niewłaściwe użycie drabiny. Zanim więc wejdziesz na górę, aby powiesić dekoracje świąteczne lub naprawić dach przed nadejściem zimy, posłuchaj naszych rad.

Drabina domowa – jak jej używać bezpiecznie?

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że wchodzenie po drabinach jest potencjalnie niebezpieczne, ale warto powtórzyć raz jeszcze: z powodu urazów związanych z stołkiem lub drabiną zbyt często ludzie mają różnego rodzaju urazy. Stąd bezpieczeństwo na drabinie zaczyna się od wyboru dobrej jakości produktu – w tym celi warto zajrzeć tutaj: https://drabest.pl/pl/17-drabiny-domowe. Zwykle drabiny rozstawne są dostępne w kilku rozmiarach, ale niezależnie od rozmiaru drabiny obowiązują następujące różne zasady bezpieczeństwa, nad którymi pochylimy się poniżej.

Po pierwsze – rozkładając drabinę, sprawdź, czy dwa metalowe wsporniki zawiasów, zwane rozpórkami, są zablokowane i proste. Nigdy nie stawiaj drabiny na nierównym podłożu. Każda z czterech stóp drabiny musi mocno przylegać do podłoża lub podłogi. Choć może to być kuszące, nigdy nie siadaj ani nie stawaj na najwyższym stopniu drabiny. W rzeczywistości producenci drabin – i lekarze na izbach przyjęć – zalecają, aby nigdy nie stać powyżej trzeciego najwyższego stopnia.

Należy wchodzić po drabinie tylko przodem, nigdy tyłem. Nie pozwalaj stać więcej niż jednej osobie na raz na drabinie. Wyjątkiem jest użycie specjalnie zaprojektowanej dwuosobowej drabiny ze stopniami po obu stronach. Podczas pracy na drabinie należy trzymać biodra w obrębie dwóch pionowych szyn. Sięgnięcie zbyt daleko w lewo lub w prawo może spowodować przewrócenie się drabiny. Usuń wszystkie narzędzia i materiały z drabiny przed jej przeniesieniem. Naprawdę chcesz, żeby młotek spadł ci na twarz?

Wiele osób oprze zamkniętą drabinę o ścianę, a następnie wejdzie na nią. Ale nie rób tego. Z łatwością wysuwa się spod nóg w takiej konfiguracji. To powinno być oczywiste, ale i tak warto podkreślić: nigdy nie stawaj na stopniu z farbą. Wreszcie, nie zostawiaj drabin bez opieki, zwłaszcza w pobliżu dzieci. Kiedy skończysz pracę na cały dzień lub zrobisz sobie dłuższą przerwę, zamknij drabinę i odłóż ją, a przynajmniej połóż.

Środki ostrożności dotyczące drabiny przedłużającej

Drabina wysuwana zapewnia najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do wysokich obszarów wokół domu, ale im większa wysokość, tym większe ryzyko poważniejszych obrażeń. Więc uważaj. Aby wysunąć drabinę, najpierw połóż ją na ziemi stopami opartymi o powierzchnię. Następnie podnieś górny koniec drabiny i unieś ją pionowo ręka za ręką. Gdy drabina jest już prawie pionowa, chwyć się szczebla na wysokości mniej więcej uda, lekko unieś drabinę i odsuń jej podstawę od dołu. Gdy drabina jest na miejscu, podnieś teleskopową część drabiny, zwaną muchą, na żądaną wysokość. Upewnij się, że haki obu szczebli są bezpiecznie zablokowane na szczeblu drabiny, a następnie przywiąż koniec liny do niższego szczebla. Masz jeszcze inne wskazówki? Podziel się z nami w komentarzu!