Druk offsetowy? – czyli usługi dla Twojej firmy
„Nie można nakazać wiatrowi, aby nie wiał, ale można budować wiatraki”. (przysłowie holenderskie)
Analogicznie: Samemu, w domowych warunkach, nie można osiągnąć idealnego wydruku, ale zawsze można skorzystać z usług profesjonalnej drukarni? Tam, gdzie obraz jest przenoszony z aluminiowej matrycy poprzez odbicie na papier, to właśnie jest druk offsetowy. Jest to bardzo tania metoda wykonania dużej ilości odbitek w możliwie najkrótszym czasie. Gazety, czasopisma, magazyny, drukowane są właśnie drukiem offsetowym tzw. „zwojowym”. Natomiast druk arkuszowy stosuje się do pozostałych druków: plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów, gazetek promocyjnych i innych. Na maszynach drukujących, można uzyskać nieprawdopodobne ilości wydrukowanych produktów o bardzo wysokiej jakości wykonania. Nie jest to co prawda tak wysoka jakość, jak w druku cyfrowym, jednak posiada swoje zalety i jest niezastąpiony w dużych nakładach.
Dla kogo druk offsetowy?
Druk offsetowy poznał Europę pod koniec XVIII wieku, kiedy to wynaleziono nowe techniki druku – litografię. Dokonał tego niemiecki wynalazca litografii Alois Senefelder (1771-1834), który był synem aktora Teatru Królewskiego. Jego ojciec pragnął, aby syn ukończył studia prawnicze. Niestety tak się nie stało. Alois był zauroczony teatrem, dla którego pisał scenariusze. W tamtych czasach druk był bardzo drogi, natomiast sam Alois Senefelder odwiedzając często drukarnię doszedł do wniosku, że nie jest to zbyt skomplikowane i sam będzie potrafił drukować, aby zaoszczędzić marne zyski z pisania scenariuszy. Później sprawa potoczyła się już szybko. Rozpoczęty od litografii druk offsetowy na przestrzeni lat znalazł swoich użytkowników i miał się dobrze. Dziś jest znacznie bardziej rozwinięty i jest jedną z najczęściej stosowanych technik druku. Jeśli ktoś potrzebuje olbrzymiej ilości wydruków, gdzie normą będzie nawet kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy, to jak najbardziej offset będzie dla niego. Przy takiej ilości egzemplarzy, sam koszt wydruku znacznie się zmniejsza, nie tracąc przy tym na jakości.
Metody druku offsetowego
Nie ma ich wiele. W druku offsetowym można wyróżnić offsetowy druk arkuszowy, oraz zwojowy – inaczej rolowy. Pierwszy drukuje się na arkuszach, gdzie stosowane są farby o dużej lepkości i utrwalane przez wsiąkanie i polimeryzację, drugi – zwojowy, używany do wysokonakładowego druku, farba przenoszona jest na zwoje, rolki (np. papieru). Taki druk wykorzystuje się do drukowania gazet w dużych nakładach.
Istnieje także offset „na zimno”, offset „na gorąco”, oraz offset wodny. Są to różne metody stosowane w zależności od rodzaju zlecenia i wymóg zlecającego. Jeśli nie wiemy co wybrać, najlepiej poradzić się profesjonalisty.
Takim drukiem zajmuje się np. drukarnia Letica (www.letica.pl), znajdująca swoją siedzibę w Poznaniu. Drukarnia cyfrowa zajmuje się m.in. drukiem cyfrowym, offsetowym, oraz projektami graficznymi. Przychodząc do drukarni można spodziewać się pomocy zarówno przy wyborze metody druku, jak też projekty graficznego. Jako klienci nie musimy znać się na projektowaniu graficznym naszych materiałów do druku. Są od tego profesjonaliści, którzy zajmą się naszym zleceniem. Doradzą, wykonają projekty próbne, przedstawią nam je, po czym po naszej akceptacji, materiał będzie drukowany tak, jak sobie tego zażyczymy. W wypadku druku offsetowego może to trochę potrwać, ale za to poprzez tę technikę można drukować na dużych arkuszach, oraz w bardzo dużej ilości egzemplarzy i wcale nie musi być drogo. Wręcz przeciwnie. Druk offsetowy stosuje się wtedy, gdy danemu klientowi się nie spiesz, oraz chce mieć mnóstwo egzemplarzy swoich projektów. Drukarnia zadba także o porządne spakowanie naszych wydruków, oraz dotrzyma wcześniej zaplanowanego terminu końca druku. Drukarnia z Poznania cieszy się dużą popularnością wśród klientów, właśnie ze względu na dotrzymywanie terminów, oraz bardzo profesjonalną pracę. Warto zatem tam zaglądnąć tym bardziej, jeśli „gonią” nas terminy.
Druk offsetowy z tego co wiem zastępowany jest już drukiem typu sitodruk. Choć nie zawsze ten drugi jest lepszy. Np. do zwykłego druku lepszy jest laserowy druk. Swoją drogą znalazłem ciekawą aplikację, która pozwala na drukowanie SMS-ów z telefonu prosto z przeglądarki 🙂 Tutaj: http://sms-vmsg.org. Ciekawa opcja jeżeli chodzi o drukowanie prawda?