Drukarka atramentowa czy laserowa?


Jednym z podstawowych elementów każdego biura jest drukarka. To właśnie przy jej pomocy mamy możliwość przenoszenia tego co na ekranie na papier, czyli po prostu drukować. Zakup dobrej jakości drukarki jest w dzisiejszych czasach jak najbardziej możliwy, ponieważ urządzenia te nie są już aż tak bardzo drogie jak jeszcze jakiś czas temu przez co każdego na nie stać. Z drugiej strony jednak warto wiedzieć o tym, że na dzień dzisiejszy w sklepach mamy tak duży wybór drukarek, że czasami trudno jest podjąć ostateczną decyzję. Na pewno w takim wypadku nie warto się spieszyć, gdyż wtedy w późniejszym czasie możemy tego żałować, a chyba nie o to nam chodzi. Tutaj pozostaje jeszcze pytanie jaką drukarkę wybrać – atramentową czy laserową? Powiedzmy sobie teraz jakie są wady i zalety każdej z nich.

Która drukarka będzie lepsza?

Zazwyczaj słyszymy stwierdzenie, że drukarki laserowe są lepsze od tych atramentowych. Jednak jak się okazuje wcale nie jest to żadna reguła. Zazwyczaj głównym kryterium przy wyborze drukarki jest szybkość wydruku. Ma to znaczenie szczególnie w biurach. Jednak w przypadku, gdy drukarka będzie używana tylko sporadycznie to nie ma to raczej większego znaczenia. Jeszcze jakiś czas temu wyglądało to w ten sposób, że drukarki laserowe były znacznie szybsze od atramentowych, ale na dzień dzisiejszy prędkość ich wydruku się wyrównała. Zatem jaka będzie lepsza? Okazuje się, że wszystko zależy przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. Gdy chcemy zakupić drukarkę laserową to niestety musimy przygotować się na znacznie większy wydatek niż przy zakupie atramentowej. Z kolei wydaje się, że ogromną wadą drukarek laserowych jest to, że nie ma możliwości wykonywania wydruków kolorowych, a jeśli chcemy mieć taką opcję to trzeba zapłacić jeszcze więcej za urządzenie.

Czy warto kupować zamienne tusze?

W drukarkach atramentowych jest to jak najbardziej możliwe bez żadnego problemu a, jeśli skończy nam się tusz to czasami chcemy zaoszczędzić i kupujemy zamienniki zamiast oryginałów. Jak się okazuje wcale nie jest to dobra praktyka, bo wtedy w znacznym stopniu spada jakość wydruków. Z kolei oryginalne tusze potrafią być bardzo drogie. Jeśli chodzi z kolei o drukarki laserowe to na samym początku musimy zapłacić za nie nieco więcej, ale z drugiej strony cechują ją niskie koszty eksploatacji. W dodatku ich wydajność i jakość wydruków jest na wyższym poziomie niż w drukarkach atramentowych. Na sam koniec powiedzmy sobie jeszcze o tym, że tańsze modele drukarek atramentowych potrafią być bardzo głośne co bez wątpienia trzeba uznać za pewnego rodzaju wadę. Czasami sporym problemem może być obsługa takiej drukarki, ale skutecznie powinna pomóc nam w tym instrukcja, która dołączana jest do każdego urządzenia. Podsumowując to jaką drukarkę wybrać zależy tak naprawdę w głównej mierze od tego czego oczekujemy i zawsze jest to tylko i wyłącznie nasza decyzja, ale trzeba ją dobrze przemyśleć.