Drukarki wielkoformatowe – czym są, do jakich druków służą i gdzie się je wykorzystuje?

Drukarki wielkoformatowe

Zainteresował Cię temat drukarek wielkoformatowych? Nie dziwimy się! To niezwykłe urządzenia, które spotkać można m.in. w profesjonalnych firmach poligraficznych. Czym dokładnie są drukarki wielkoformatowe i co warto o nich wiedzieć? Ile mogą kosztować? Rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości!

Drukarki wielkoformatowe – co to takiego?

Drukarki szerokoformatowe (tudzież wielkoformatowe) to specjalistyczne drukarki, które drukują na większych i cięższych materiałach niż standardowe drukarki spotykane w typowym biurze. Drukarka wielkoformatowa pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego jest często wybierana m.in. do firm poligraficznych. Dzięki niej można wydrukować niemal wszystko i to na znacznie większych formatach niż drukarki standardowe!

Dzięki drukarce szerokoformatowej możesz drukować wszystko, co jest dużego formatu. Na przykład możesz tworzyć banery, plany budynków i domów, plany pięter, znaki, a nawet plakaty.

Jak działają drukarki wielkoformatowe?

Firmy robią świetne rzeczy z drukowaniem wielkoformatowym. Na przykład zespoły poligraficzne wykorzystują medium szerokoformatowe jako sposób na utrzymanie zaangażowania klientów podczas pandemii. Drukarki wielkoformatowe nazywane są również drukarkami szerokoformatowymi, o czym wspominaliśmy. Istnieją dwa główne rodzaje drukarek wielkoformatowych.

Po pierwsze, istnieją drukarki z tonerem, które wykorzystują ciepło do stapiania suchego tonera z papierem. Ten rodzaj drukarki szerokoformatowej jest droższy w porównaniu z drugą alternatywą. Jednak uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych na bazie tonera kosztuje mniej.

Drugą alternatywą drukarki wielkoformatowej jest po prostu drukarka atramentowa. Ten rodzaj drukarki łączy atrament z kolorowym papierem. Drukarka atramentowa zapewnia większą rozdzielczość w porównaniu z drukarką z tonerem. Może również drukować na wielu nośnikach innych niż papier.

Rodzaje i przeznaczenie drukarek wielkoformatowych

To, jaki tusz jest wykorzystywany do drukowania to jedno rozgraniczenie drukarek wielkoformatowych. Drugim jest sam rodzaj maszyny. Dlatego w przypadku tych modeli wyróżniamy:

  • Drukarki do znakowania i POS,czyli drukarki wielkoformatowe do mocnych kampanii plakatowych i przyciągających wzrok znaków lub grafiki wystawienniczej;
  • Drukarki fotograficzne, wielkoformatowe, czyli znakomite reprodukcje zdjęć, wierne kolory. Specjalistyczne drukarki wielkoformatowe od 17″ (czyli odpowiadającemu wymiarowi papieru A2) do 60″;
  • Drukarki do dokumentów technicznych, które pozwalają uzyskać precyzyjny wydruk dokumentów, przy zastosowaniu najnowocześniejszej technologii;

Ile kosztuje drukarka wielkoformatowa?

Cena drukarek szerokoformatowych różni się w zależności od jakości drukarki, a także rozmiaru. Ceny drukarek wielkoformatowych różnią się również w zależności od producenta i typu drukarki. Ważne jest także, aby wziąć pod uwagę, jak długo wytrzyma drukarka szerokoformatowa. Na przykład drukarka wykorzystująca toner kosztuje z góry więcej. Jednak może działać nawet dwa razy dłużej niż drukarka atramentowa! Więc jeśli chodzi o wytrzymałość, np. w firmie poligraficznej – znacznie lepszym wyborem będzie drukarka wielkoformatowa tonerowa.

Koszt drukarki wielkoformatowej różni się od jej wielkości. Niektóre ceny za nowe modele to nawet 6000 zł. Oczywiście można kupić modele za 800 zł, ale ich powierzchnia drukowania nie będzie większa niż format papieru A3. Czy warto? Zależy od tego, co potrzebuje twoja firma. Jeśli tylko sporadycznie chcesz drukować duże formaty – zawsze możesz się udać do punktu usługowego. Firmy poligraficzne załatwią wydruk za ciebie, za znacznie atrakcyjniejszą cenę niż zakup nowej drukarki.

Na co zwrócić uwagę kupując drukarkę wielkoformatową?

Kupując drukarki wielkoformatowe, zawsze powinieneś zwracać uwagę na całkowity koszt posiadania. Modele atramentowe wymagają wymiany lub ponownego napełnienia wkładów, a modele z tonerem wymagają wymiany tonera.

Aby zrozumieć rzeczywisty koszt posiadania drukarki, musisz przyjrzeć się kosztom tych wymian i temu, ile można wydrukować na danym wkładzie tonera lub atramentu. Niektórzy producenci publikują nawet statystyki dotyczące faktycznego wydrukowania danego standardowego dokumentu, co znacznie ułatwia wycenę. Modele laserowe zazwyczaj kosztują mniej w przeliczeniu na stronę niż modele atramentowe, co może zrównoważyć wyższą początkową cenę zakupu.