Drukowanie przestrzenne – boom drukarek 3D na europejskim rynku poligraficznym

magicfeatured

Drukowanie 3D, tworzące trójwymiarowe, gotowe produkty nie tylko zrewolucjonizowało rynek, ale także dało początek nowej dziedzinie. Obecnie wykorzystanie gotowych produktów z drukarek 3D jest szerokie, chociaż sam produkt popularność zdobył całkiem niedawno. Sprawdźmy, jaka była historia oraz jakie są zastosowania produktów jednej z najpopularniejszej obecnie drukarki na rynku.

Coś z historii

Początek drukarek trójwymiarowych datuje się na rok 1984, kiedy to pierwszy model został opracowany przez Charlesa Hulla. Dwa lata od wynalezienia produkt został opatentowany, a twórca maszyny założył przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją drukarek 3D. Od tego czasu minęło około 30 lat, co zaowocowało pojawieniem się nowych technik w drukowaniu 3D oraz pojawieniem się odpowiednikiem sprzętów do użytku domowego. Dzięki postępowi w technice można śmiało mówić o pracach nad wykorzystaniem drukarek 3D w medycynie.

Zastosowanie

Patrząc na szerokie możliwości wykonania można śmiało stwierdzić, że sam zakres wykorzystania jest szeroki, ale będzie stale rósł. Obecnie można wykorzystać drukarkę 3D do wytworzenia takich produktów jak produkty z tworzywa sztucznego, zarówno gotowe jak i do dalszej obróbki, produkty z topliwego tworzywa, takiego jak metal czy czekolada, prototypy i inne przedmioty koncepcyjne i inne. Jak już wspomniano, dzięki dokładności wytworzenia gotowego produktu oraz ciągłemu rozwojowi techniki związanej z drukowaniem przestrzennym, tworzone są badania mające na celu wykorzystanie drukarek 3D w medycynie, dzięki czemu niemalże zniknie problem chociażby z protezami. Póki co jednak kwestia ta jest w trakcie badań.

Jaki biznes na drukarkach 3D?

Osoby przedsiębiorcze już wykorzystały drukarki 3D i ich wyroby do zarabiania niezłych pieniędzy. Jednym z takich sposobów jest serwis Shapeways, umożliwiający projektowanie, produkcję i sprzedaż gotowych wyrobów drukarek przestrzennych. Jest to jeden z bardziej dochodowych biznesów w tej dziedzinie i można się spodziewać, że w najbliższym czasie powstanie ich znacznie więcej.

Dlaczego nastał boom na drukarki 3D?

Drukarki przestrzenne otworzyły drzwi na na całkiem nowy rozdział w dziedzinie drukowania. Jako jedna z pierwszych na rynku umożliwia drukowanie gotowych produktów trójwymiarowych, co daje wręcz nieograniczone możliwości w wielu dziedzinach nauki. Godnym uwagi jest fakt, że drukarki 3D wykorzystują szereg materiałów do produkcji, dzięki czemu można liczyć na trwałość wykonanych produktów. Nie bez znaczenia pozostaje pojawienie się urządzeń przygotowanych do użytku domowego, dzięki temu przeciętny Kowalski może stworzyć samodzielnie przedmioty codziennego użytku, w tym chociażby zabawki dla dzieci czy akcesoria domowe.

Jakie wady drukarki?

Jak każdy zyskujący popularność produkt na rynku, także drukarki trójwymiarowe mają swoje wady. Jedną z nich niech będzie chociażby cena, która choć powoli spada to jednak może być dla wielu przeciętnych użytkowników zbyt wysoka.

Zobacz przykładowe projekty wykonane w technologii 3D na stronie rapidcrafting.com