Pellet drzewny – dlaczego tak popularne paliwo?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kotła centralnego ogrzewania to być może spotkałeś się z ofertą kotłów na pellet drzewny. Dlaczego ta metoda ogrzewania zyskuje w Polsce coraz większą popularność?
Ogólna metoda doboru rodzaju ogrzewania polega na tym, że wybiera się paliwo, którego jest zapewniona regularna dostawa. W Polsce podstawowym paliwem wykorzystywanym w gospodarstwach domowych jest obecnie węgiel, drewno oraz gaz ziemny. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu o biomasach mówiło się niewiele, obecnie jest to coraz bardziej popularny rodzaj paliwa. Pellet drzewny jest to typowa biomasa, bowiem jego granulki są w niemal 100 procentach wykonane z materiałów pochodzenia organicznego.
Jak powstaje pellet drzewny?
W produkcji pelletu wykorzystuje się różnego rodzaju odpady drewniane, których niemało powstaje w zakładach obróbki drewna, w tartakach, stolarniach oraz firmach meblarskich. Organiczny surowiec jest rozdrabniany, a następnie sprasowywany z domieszką lepiszczy, dzięki którym granulki pelletu mogą przez długi czas zachować nadaną formę. W produkcji brykietu wykorzystuje się drewno różnego pochodzenia, zarówno drewno drzew liściastych jak i iglastych. Oba te typy pelletu mają swoje wady i zalety. Niewątpliwym atutem pelletu z drewna liściastego (dąb, buk, brzoza, itp.) jest wysoka kaloryczność, ponieważ drewno to charakteryzuje się dużą gęstością. Z kolei pellet iglasty (najczęściej świerkowy i sosnowy) nie zawiera żadnych chemicznych substancji, jako lepiszcze wykorzystuje się naturalnie zawarte w drewnie iglastym żywice. Pellet iglasty spala się bardzo dobrze płonąc jasnym płomieniem.
Zalety ogrzewania pelletem
Pellet drzewny stosuje się szczególnie w tych regionach, w których nie jest dostępna infrastruktura gazowa. Oczywiście obecnie najkorzystniejsze pod względem komfortu jest ogrzewanie gazowe, w takich regionach inwestorzy szukający maksymalnej wygody użytkowania decydują się na ogrzewanie pelletem. Dlaczego ogrzewanie pelletem jest jest bardziej korzystne niż węglem lub typowym drewnem? Kluczem popularności pelletu drzewnego jest możliwość automatyzacji procesu spalania. Wyprodukowane granulki o znormalizowanej wielkości można w automatyczny sposób przemieszczać z pojemnika do komory spalania. Wykorzystuje się do tego sterowany komputerowo podajnik ślimakowy. Możliwość zautomatyzowanego podawania paliwa otwiera możliwości do dokładnego sterowania pracą kotła i jego spalaniem. Dzięki temu zapewniona jest nie tylko wygoda w obsłudze kotła, ale przede wszystkim w użytkowaniu budynku. Dzięki programatorom tygodniowym możliwe jest bardzo precyzyjne sterowanie pracą kotła, na tyle dokładne, że można zaplanować temperaturę grzejników o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy raz na kilkadziesiąt godzin uzupełnić komorę zasypową kotła. Jednocześnie pellet jest paliwem czystym i przyjemnym w obsłudze. W przeciwieństwie do węgla lub miału węglowego nie brudzi i przyjemnie pachnie.
Pellet Warszawa
ul. Kosmowska 55, Borzęcin Duży
tel. 510 260 728
dobrybrykiet@gmail.com