Dywan z wełny – dlaczego warto?

Dywany wełniane uważa się za luksusowe produkty wnętrzarskie. W praktyce okazuje się jednak, że są one w zasięgu cenowym dla większości z nas. Jakie korzyści odniesiesz jeśli uwzględnisz dywan z wełny w aranżacji swojego mieszkania?

Dywany wełniane są to produkty droższe od ich syntetycznych odpowiedników ze względu na wykonanie z naturalnego materiału. Niemniej warto wiedzieć, że niezwykle wysoka cena niektórych dywanów wełnianych wynika nie z faktu użycia naturalnego surowca, ale ze sposobu ich wytwarzania. Najdroższe bowiem dywany wełniane są tkane ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Niejednokrotnie przy ich wytwarzaniu uwzględnia się także niewielkie ilości bardzo drogiego jedwabiu. Oczywiście na takie dywany ekskluzywne stać naprawdę niewielu. Na szczęście większość dostępnych na rynku dywanów wełnianych jest obecnie tkanych maszynowo, dzięki czemu ich cena nie musi być aż tak bardzo wysoka. A korzyści z zastosowania na podłodze tego wyjątkowego naturalnego surowca jakim jest wełna trudno jest przecenić.

Niezwykłe właściwości wełny

Wełna jako surowiec jest znana ludzkości od tysiącleci. Na ogół kojarzy nam się zapewne z wytwarzaniem ciepłej i trwałej odzieży. Okazuje się jednak, że znakomicie sprawdza się ona także jako materiał do wytwarzania dywanów. Ze względu na wysokie parametry izolacyjne dywany wełniane wspaniale sprawdzają się jako izolacja zimnej posadzki. Takie zastosowanie dywanów z wełny ma ogromne znaczenie w wyposażeniu wielu budynków z okresu starego budownictwa, gdy nie dbano tak jak obecnie o wysoką termoizolacyjność domów. Osoby urządzające wnętrza w takich budynkach bardzo chętnie wykorzystują właśnie dywany wełniane. Bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców ma także fakt, że wełna jest materiałem trudnopalnym.

Ze względu na fakt, że wełna jest naturalnym surowcem wielu z nas może się kojarzyć z czymś nietrwałym i wrażliwym na uszkodzenia – nic bardziej mylnego! Dywany wykonane z wełny charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W przeciwieństwie do niejednego dywanu syntetycznego dywany wełniane mogą służyć przez wiele, wiele lat lub nawet dziesięcioleci. Ich runo jest odporne na odkształcenia i załamania dzięki temu mogą mieć zastosowanie nawet we wnętrzach, gdzie są wystawione na intensywną eksploatację.

Jeszcze inną właściwością dywanów wełnianych jest ich ‘zdolność’ do regulacji wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Jest to możliwe dzięki higroskopijnym właściwościom wełny. Pochłania ona nadmiar wilgoci z otaczającego ją powietrza. Następnie, gdy powietrze ulega wysuszeniu wełniane runo oddaje zgromadzoną w sobie wodę nasycając nią powietrze i tworząc jednocześnie naturalny przyjazny mikroklimat we wnętrzu.

W dobie rozwoju nowoczesnych technologii i ich wpływu na naszą codzienność coraz chętniej świadomie szukamy kontaktu z naturą. Wykorzystując w urządzaniu takie naturalne materiały jak wełna zapraszamy naturę także do swojego mieszkania.