Lampy dla dzieci – jak oświetlić pokój dziecięcy?

Pokój dziecka wymaga zastosowania w nim oświetlenia, które jednocześnie wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem dopasowanym do jego aranżacji, jak i zapewnia jasne, praktyczne światło niezbędne podczas zabawy i nauki. Jakie lampy sprawdzą się w pokoju dziecięcym?

Lampa sufitowa do pokoju dziecięcego

Podstawą oświetlenia pokoju dziecięcego powinna być lampa sufitowa, której zadaniem jest kompleksowe oświetlenie wnętrza.

W tej roli sprawdzą się różne typy lamp, na przykład:

  • lampa wisząca
  • reflektory
  • plafon

Lampa wisząca do pokoju dziecięcego może mieć ozdobny wygląd, na przykład w pokoju młodszego dziecka może ona przypominać lecący balon albo samolot. W pokoju nastolatka stosowane są najczęściej lampy nowoczesne.

Reflektory z opcją regulacji również będą dobrym wyborem do pokoju dziecka. Najlepiej wybrać wtedy lampę wielopunkową, która pozwoli na pełne oświetlenie wnętrza.

Plafony z kolei sprawdzą się w pokojach o niskim suficie, gdzie montaż lampy wiszącej nie jest możliwy. W sprzedaży można znaleźć niebanalne ledowe lampy dla dzieci przypominające rozgwieżdżone niebo.

Lampy dodatkowe w pokoju dziecka

Poza lampą sufitową w pokoju dziecka warto zastosować oświetlenie dodatkowe, którego zadaniem jest uzyskanie dodatkowego światła w miejscach, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Jako oświetlenie dodatkowe w pokoju dziecka można zastosować poniższe typy lamp:

  • lampa biurkowa
  • kinkiet
  • lampa stojąca – podłogowa, stołowa
  • oświetlenie dekoracyjne
  • lampy do kontaktu

Lampka biurkowa będzie niezbędnym elementem pokoju dziecka, które ma własne biurko. Zapewnia ona jasne oświetlenie jego powierzchni, ułatwiając naukę i zabawę. Warto wybrać model o szerokiej regulacji, by dopasować go do potrzeb małego użytkownika.

Kinkiety, czyli lampy ścienne sprawdzą się jako oświetlenie dodatkowe, ale mogą być też oświetleniem głównym w pokojach o niskim stropie.

Lampy stojące – ustawiane na podłodze i na stole – będą dobrym wyborem jako lampy dodatkowe. Można ustawić je na komodzie, parapecie, stoliku nocnym, a także na podłodze przy fotelu lub łóżku dziecka, by zapewnić tam potrzebne oświetlenie.

W pokoju dziecięcym można też wykorzystać oświetlenie dekoracyjne, na przykład jak girlandy świetlne lub lampki w kształcie zwierzątek, gwiazdek, księżyca, słońca, które stanowią ozdobę pokoju malucha.

Jeżeli maluch boi się ciemności, wtedy w jego pokoju można zastosować także lampy umieszczane w kontakcie, które dają stałe, delikatne światło w ciągu całej nocy. Taką funkcję mogą pełnić także lampy innych typów – stojące, ozdobne.

 

Zobacz również lampy do biura na Lampoteka.pl