Jak efektywnie szukać pracy?

Szukanie pracy w większości przypadków nie jest łatwym zadaniem. Co więcej, jest to bardzo złożony proces, do którego warto się dobrze przygotować.

Jak poszukiwać pracy?

Dzisiaj sposobów poszukiwania pracy jest całe mnóstwo. W mediach – lokalnych i ogólnokrajowych – każdego dnia zamieszczanych jest mnóstwo ogłoszeń o wolnych miejscach pracy. Ogłoszenia o pracy można znaleźć również w branżowych i specjalistycznych pismach. Zamieszczane w prasie ogłoszenia na ogół są bardzo rozbudowane, zawierają mnóstwo informacji na temat oczekiwanych od kandydatów kwalifikacji. Wiele osób poszukujących pracy decyduje się też na listowne bądź osobiste składanie aplikacji w różnych firmach.

Obecnie najbardziej popularnym narzędziem wykorzystywanym do poszukiwania pracy jest Internet. Poszukiwanie pracy za pośrednictwem sieci ułatwiają liczne platformy internetowe. Platformy te idealne miejsce do poszukiwania aktualnych ofert pracy. Na ogół dysponują one bardzo dużą bazą miejsc pracy. Swoją ofertę kierują nie tylko do osób poszukujących pracy. Z ich pomocy mogą skorzystać także firmy poszukujące pracowników. Chętnie z możliwości, jakie dają te platformy, korzystają też profesjonalni rekruterzy. Często platformy te współpracują też z uczelniami wyższymi. Na znalezienie pracy z ich pomocą mogą więc liczyć także absolwenci.

Jak przygotować się do poszukiwania pracy?

Na przeglądanie ofert pracy i wysyłanie zgłoszenia trzeba każdego dnia poświęcić kilka godzin. Wymaga to dużej dawki cierpliwości, gdyż znalezienie wymarzonej pracy może zając trochę czasu. Na pewno pomocne w poszukiwaniu zarówno pierwszej, jak i kolejnej pracy jest określenie własnych oczekiwań – także tych finansowych.

Podstawą sukcesu jest dobrze przygotowane CV. To nic innego jak zawodowy życiorys. CV powinno zawierać przede wszystkim informacje o przebiegu zawodowej kariery, posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach. Niektórzy pracodawcy od kandydatów do pracy oczekują nie tylko CV, ale także listu motywacyjnego. Często popełnianym błędem jest przygotowanie jednego listu motywacyjnego i dołączanie go do każdej aplikacji. Tymczasem do każdej aplikacji należy przygotować inny, spersonalizowany list motywacyjny.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest sygnałem, że osoba poszukująca pracy przeszła pomyślnie pierwszy etap rekrutacji. Do rozmowy tej warto dobrze się przygotować. Oczywiście nikt nie wie, jakie pytania w jej trakcie padną, ale koniecznie należy dobrze poznać firmę. Rozmowa rekrutacyjna jest okazją do zadawania pytań także potencjalnemu pracodawcy. Na pierwszej rozmowie nie należy pytać o kwestie finansowe czy urlopy. W złym tonie jest też wygłaszanie opinii o byłym pracodawcy.

Szukanie pracy wcale nie musi dzisiaj przychodzić z trudnością. Zatrudnienia można dzisiaj szukać na wiele sposobów. Wiele ciekawych ofert pracy można znaleźć nie tylko w tradycyjnych mediach czy poprzez osobiste kontakty, ale także na internetowych platformach z ogłoszeniami.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Polecamy:
Szkolenia dla służb utrzymania ruchu – czym są i jakie przynoszą korzyści?