Rząd diod elektroluminescencyjnych – poznaj taśmy LED!

Taśmy LED (czasami nazywane paskami LED) to wszechstronne źródło światła, które można zainstalować niemal wszędzie. Składają się z elastycznej warstwy podstawowej – płytki drukowanej – która jest pokryta taśmą samoprzylepną i zaopatrzona w rząd diod elektroluminescencyjnych.

Diody LED są rozmieszczone w regularnych odstępach – zwykle 60 lub 120 diod na metr – aby zapewnić gładki efekt, gdy są oświetlone. Przykłady można znaleźć tutaj: https://boxlab.pl/tasma-led .

Dlaczego taśmy LED to dobry pomysł?

Niezwykle wąskie (zaledwie 8 mm szerokości i 3 mm wysokości) taśmy LED są idealne do montażu w ciasnych miejscach, w których inne formy oświetlenia byłyby niepraktyczne. Są energooszczędne, zużywają bardzo mało energii (zaledwie 4,8 wata na metr), a jednak są w stanie wytworzyć wystarczającą ilość światła, aby zastąpić świetlówki (do 1440 lumenów na metr). Taśmy LED są dostępne w szerokiej gamie kolorów, w tym w kolorze białym – a także w zmieniających się kolorach paski RGB / RGBW, które pozwolą mieszać dowolny odcień dowolnego koloru po podłączeniu do kontrolera LED.

Taśmy LED mogą być dostarczane w wersji standardowej lub wodoodpornej – do użytku zewnętrznego lub w miejscach, w których wymagana jest odporność na wilgoć. Niezależnie od tego, jaki typ zainstalujesz, paski LED zapewnią wspaniałe, przyciągające wzrok oświetlenie i poprawią każde środowisko :

  • mieszkalne lub komercyjne,
  • wewnętrzne lub zewnętrzne.

Są bardzo proste w instalacji, są niedrogie i mogą ożywić i zmienić wygląd Twojego domu lub firmy.

Gdzie mogę używać taśm LED?

Taśmy LED otwierają świat kreatywnych możliwości. Są niezwykle wszechstronne – możesz zamontować paski LED w prawie każdym miejscu – i skorzystać z ogromnego zakresu poziomów jasności, kolorów i zaprogramowanych opcji schematu oświetlenia. Zobacz dla przykładu: https://boxlab.pl/paski-led .

Niektórzy producenci nazywają swoje produkty LED różnymi nazwami. Nie ma różnicy między taśmą LED, pasami świetlnymi i paskami LED – to wszystko to samo.

Taśmy LED – podstawy

Taśmy LED mogą być zasilane napięciem 12 V lub 24 V, zasilanym z transformatora lub sterownika o stałym napięciu. Więcej niż jeden pasek LED może być zasilany z jednego transformatora, o ile ich całkowita moc jest mniejsza niż moc wyjściowa transformatora.

Taśmy LED są zwykle dostarczane na szpulach o standardowej długości 5 metrów. Możesz ustawić, aby paski były przycinane na długość przed wysłaniem podczas składania zamówienia, lub możesz je przycinać samodzielnie. Każda taśma LED jest oznaczona specjalnymi punktami cięcia – zwykle w odstępach 25 mm, 50 mm lub 100 mm, w zależności od rodzaju. W razie potrzeby można utworzyć dłuższe długości przez lutowanie.

Białe i jednokolorowe paski LED można ściemniać za pomocą kombinacji transformatora, odbiornika i ściemniacza z przełącznikiem. Podobnie, taśmami LED RGB i RGBW (zmieniającymi kolory) można zarządzać za pomocą odpowiedniego transformatora, odbiornika i kontrolera.