Dlaczego pastuchy elektryczne są niezbędne w gospodarstwach rolnych?

Pastuchy elektryczne

Wielu rolników każdego dnia zmaga się z przeciwnościami, które często w konsekwencji sprawiają, że tracą plon, o który troszczyli się przez bardzo długi czas. Duże zagrożenie dla upraw stanowią dzikie zwierzęta, które plądrują pola nocami. Szczególnie niebezpieczne są dziki, które potrafią doszczętnie zniszczyć całoroczny dorobek rolnika. Na szczęście mamy na to rachunek. Pastuchy elektryczne to rozwiązanie, które uchroni Twoje uprawy przed niszczycielskimi wizytami dzikich zwierząt.

Czym są pastuchy elektryczne?

Pastuchy elektryczne to konstrukcja pod napięciem, która pozwala w skuteczny i efektywny sposób odstraszyć dzikie zwierzęta od naszego gospodarstwa, w którym pielęgnujemy na co dzień swoje uprawy. Jest to rodzaj ogrodzenia elektrycznego, którego napięcie jest przystosowane do zwierząt, które najczęściej żerują na naszych podwórkach. W zależności od ich wagi, wysokości czy grubości sierści specyfika ogrodzenia będzie się różniła. Najcięższymi i najbardziej problematycznymi zwierzętami są dziki, które przez swój ciężar oraz siłę są w stanie zniszczyć całą uprawę.

Oprócz funkcji ochronnych przed napaścią, pozwala również uniknąć ucieczki bydła lub trzody chlewnej. Pastuchy elektryczne muszą być niezawodne w swoim działaniu, ponieważ stanowią one funkcję “bodyguarda” naszego gospodarstwa. Aby dowiedzieć się na jakie zwierzęta musimy uważać najbardziej, warto zainwestować również w system monitorowania, który pozwala szybko zlokalizować szkodnika.

Jakie funkcje pełnią pastuchy elektryczne?

Pierwszą i najważniejszą funkcją pastucha elektrycznego jest ochrona przed wizytami zwierząt wyrządzających szkody w miejscach naszych upraw. Za pomocą odpowiedniego napięcia elektrycznego zwierzęta są odstraszane. Jest to skuteczny sposób rozwiązywania problemów wizytacji dzikich nieprzyjaciół.

Druga, równie istotna funkcja to zapobieganie wychodzeniu bydła poza teren, na którym są wypasane. Dzięki temu nie musimy pilnować naszych zwierząt przez cały czas, który spędzają na pastwisku. Oczywiście napięcie jest dostosowane do wielkości, masy i grubości włosia zwierzęcia. Musi być odpowiednio duże, aby skutecznie zniechęciło zwierzę do ponownego zbliżenia się, ale również wystarczająco słabe, aby nie zrobiło mu trwałej krzywdy.

Posiadając pastuchy elektryczne musimy koniecznie zaopatrzyć się w tabliczki ostrzegawcze. Zapobiega to sytuacjom, w których człowiek lub dziecko nie zauważy pastucha i zostanie porażone prądem. Napięcie dostosowane do niektórych większych gabarytowo zwierząt może być bardzo niebezpieczne dla człowieka, szczególnie dla dzieci, osób starszych i schorowanych.

Funkcjonalność i niezawodność pastuchów pozwalają cieszyć się gospodarzom efektywnymi uprawami, z których mogą zbierać nieuszkodzone plony. Dodatkowo ich zwierzęta gospodarcze nie uciekają spoza terenu pastwiska, co również przekłada się na zmniejszenie strat w gospodarstwie rolnym. Pastuchy elektryczne to dobry wybór dla każdego rolnika.

 

 

Polecamy:
Jak w prosty i funkcjonalny sposób zaaranżować jadalnię?