Elewacja z kamienia – czy zawsze zdobi budynek firmowy?

granite-elevation-stone-500x500

Kamień jest jednym z najczęściej wybieranych surowców na efektywne wykończenie budynków. Od kilku lat obserwować można trend wykorzystania tego surowca do elementów dekoracyjnych, takich jak wszelkiego rodzaju elewacje, okucia bram czy nawet figury z różnego rodzaju kamienia. Takie rozwiązania stosuje się zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach firmowych.

Jaki kamień do jakiego zastosowania?

Najczęściej wykorzystywanym kamieniem do wszelkiego rodzaju prac jest marmur. Jest to surowiec o bardzo eleganckim wyglądzie, jednak nie nadaje się do każdego rodzaju prac. Nie sprawdzi się on w elewacjach, bowiem jest mało odporny na mróz i ulega przebarwieniom pod wpływem czynników atmosferycznych. Do elewacji zewnętrznych warto wykorzystać takie kamienie, jak granit, piaskowiec, trawertyn, łupek kwarcowy czy gnejs. Chodzi o właściwości i zastosowanie każdego z tych kamieni. Warto pamiętać także o elemencie estetycznym, czyli konkretnym projekcie wykorzystującym konkretny kamień do elewacji budynku (ciekawe realizacje można obejrzeć na stronie www.piaskowieciwapien.pl). Dobrze jest, aby kamień nie zdominował całej ozdoby budynku, bowiem nie będzie wyglądało to estetycznie.

Jakie elewacje do budynku firmowego?

Zazwyczaj jest tak, że przedsiębiorstwo wykorzystuje do swej działalności wynajmowany lokal, dlatego też nie zawsze posiada wpływ na jego wygląd czy stylistykę. Każdy przedsiębiorca, bez względu na rodzaj działalności zdaje sobie sprawę, że wygląd samej siedziby firmy również wpływa na ogólne postrzeganie przedsiębiorstwa. Chodzi nie tylko o takie kwestie, jak dogodna lokalizacja czy pomieszczenia przydatne do samej działalności, ale również sama stylistyka, w jakiej utrzymany jest budynek. Część firm starających się o poprawę wizerunku firmy stawia na eleganckie rozwiązania w dziedzinie wystroju siedziby przedsiębiorstwa, a jednym z takich elementów jest wygląd samej siedziby firmy. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie wykorzystanie kamienia do zdobienia elewacji zewnętrznej budynku, a nawet zmianę wystroju ogrodzenia.

Jak wybrać kamień pasujący do naszej firmy?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czy elewacje z kamienia pasują do naszego przedsiębiorstwa. Jak to sprawdzić? Należy zadać sobie pytanie, jak współgra to z profilem działalności firmy, a także przyjrzeć się dokładnie samej siedzibie naszej firmy. Odpowiedzi na te pytania powinny nam wiele pomóc w ostatecznym wyborze. Część siedzib firmy po prostu nie pasuje do tak eleganckiego wystroju, jakim są kamienie. Wybierając jednak ten rodzaj elewacji należy kierować się cechami charakterystycznymi każdego z kamieni, bowiem pomogą nam one uniknąć szybkich zniszczeń elewacji w najbliższej przyszłości.

Moda na kamienie

Kamienie są synonimem elegancji i jakości, dlatego też z amatorzy takich wartości stawiają na wykorzystanie kamienia do różnych elementów wystroju domu, w tym właśnie do zewnętrznych elewacji. Trzeba przyznać, że elewacje i inne elementy z kamienia są eleganckie, jednak należy zachować umiar w każdej stylizacji i przede wszystkim zastanowić się, czy taka elewacja pasuje do naszej firmy.