Olejki eteryczne – dlaczego stanowią dla organizmu tak silny sygnał?
Czy kiedykolwiek byłeś w czymś zanurzony, gdy nagle poczułeś w powietrzu wyraźny zapach? Jest tak potężny, że zatrzymujesz się i rozglądasz. Uruchamia się szczegółowe wspomnienie i przenosi Cię z powrotem do słodkiej chwili z dzieciństwa lub być może pierwszego wyjścia z ukochaną osobą. Pamiętasz i uśmiechasz się. Taka jest kusząca moc zapachu.
Nasz zmysł węchu jest odurzająco silny. Podczas wdechu włączany jest sygnał, który wędruje do kory węchowej w układzie limbicznym, który następnie stymuluje uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak serotonina lub dopamina. Układ limbiczny, w którym znajdują się wspomnienia i emocje, jest najbardziej prymitywną częścią mózgu, a gdy jest on stymulowany, ludzie mają dostęp do wspomnień i emocji od wczesnego dzieciństwa.
Przy takiej mocy nie jest niespodzianką, że aromaty roślinne były ważną częścią duchowych ceremonii na przestrzeni wieków. Przyprawy, żywice i olejki eteryczne są używane w obrzędach religijnych do oczyszczenia i namaszczenia. Medycyna chińska i holistyczni lekarze również wierzą w leczniczą moc aromatu, podczas gdy odnoszący ogromne sukcesy przemysł perfumeryjny opiera się na założeniu, że zapach jest urzekający, kuszący i stymulujący.
Lekarze medycyny alternatywnej często stosują aromaterapię, aby pomóc w leczeniu dolegliwości fizycznych, ale olejki eteryczne są również przepisywane, aby poprawić samopoczucie psychiczne jako poprawiające nastrój. Było kilka badań naukowych, które to wyjaśniają, ale jak dotąd nie ma żadnych większych badań. Dowód może jednak znajdować się w nosie – najlepszym testem jest otwarcie butelki olejków eterycznych z kwiatów, zamknięcie oczu i powolny, głęboki oddech. Wyniki mogą być ekscytujące!
Olejki eteryczne pozyskiwane są z aromatycznych roślin. Zaleca się rozpryskiwanie kilku kropli olejku eterycznego do dyfuzora z wodą lub dodanie kropli do oleju nośnikowego, takiego jak:
• olej kokosowy,
• olejek migdałowy,
• oliwa z oliwek.
Bądź kreatywny i łącz zapachy, które kochasz najbardziej. Zanurz kroplę na nadgarstku rano lub na rękawie, aby później w ciągu dnia uzyskać natychmiastową regenerację ulubionego aromatu.
Jeden z ulubionych olejków: lawendowy
To olej kojarzony ze spokojem. Dzięki miękkiemu i delikatnemu zapachowi jest również stosowany jako stabilizator nastroju i pomaga złagodzić depresję. Jedno z badań z powodzeniem wykazało, że: efekt lawendy był lepszy niż placebo u 221 pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe. Ponadto lawenda poprawiła objawy towarzyszące, takie jak niepokój, zaburzenia snu i dolegliwości somatyczne, i miała korzystny wpływ na ogólne samopoczucie i jakość życia.
Dentyści, którzy umieszczają krople lawendy w dyfuzorach, mówią o spokojniejszych pacjentach, podczas gdy położne oferują ją, aby uspokoić kobiety w trakcie porodu. Chcesz zmniejszyć stres i niepokój lub poprawić smutny nastrój? Wlej trochę olejku lawendowego do kąpieli – możesz nawet lepiej się wyspać.
Artykuł powstał we współpracy z: www.biopielegnacja.pl