Franczyza czy wynajem? Na co się zdecydować zakładając własny gabinet medycyny estetycznej

salon2

Zabiegi związane z medycyną estetyczną stają się coraz powszechniejsze, dlatego też profesjonalne gabinety medycyny estetycznej stają się szansą na założenie nowego, prosperującego biznesu. Pomysłów na samą działalność jest dość dużo, począwszy od lokalizacji, poprzez specjalność działalności, poprzez możliwość zabiegów mobilnych. Zakładając własny gabinet medycyny estetycznej bierze się pod uwagę wiele możliwości, a jedną z nich jest wybór pomiędzy pracą pod własną marką i współpracą w formie franczyzy. Poniżej przedstawimy różnice między obiema formami pracy, aby każdy przyszły pracodawca mógł wybrać lepszą opcję dla siebie.

Współpraca franczyzowa

Współpraca w formie franczyzy znana jest także w innych branżach, chociażby w spożywczej. Na czym polega taki rodzaj współpracy? Firma będąca już na rynku posiada doświadczenie w branży, dzięki czemu daje nowemu przedsiębiorcy narzędzia pomocne do rozpoczęcia nowej działalności. Oprócz samego logo, pod którym będzie pracował nowy przedsiębiorca, może on liczyć na pomoc w początkowej fazie działalności oraz grono stałych klientów, którzy korzystają z usług danej firmy.

W ramach tego przedsiębiorca oddaje część swoich zarobków z tytułu działalności partnerowi franczyzowemu. Opcja ta jest doskonała dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z własnym biznesem, ze względu na to, że otrzymują gotowe rozwiązania, pomagające w rozpoczęciu własnej działalności.

Praca na własną markę

Drugą możliwością, jaką daje nam rynek jest założenie własnej działalności gospodarczej, która będzie działać pod własnym szyldem. Opcja ta jest trudniejsza, bowiem często uczymy się na własnych błędach, co jest niezwykle trudne w przypadku medycyny estetycznej, gdyż w tej dziedzinie nie ma miejsca na wszelkie błędy i pomyłki. Opcja ta jest bardzo dobra dla osób mających już doświadczenie w branży, które chcą założyć coś własnego. Opcja ta jest trudniejsza, jednak daje więcej satysfakcji z pracy, a zarobki płynące z prowadzenia własnego biznesu przeznaczone są tylko dla nas.

Którą opcję wybrać?

Dwie wyżej wymienione opcje nieco się od siebie różnią i są przeznaczone do różnych grup przyszłych przedsiębiorców. Jeśli nie masz pewności, czy dasz sobie samodzielnie radę w prowadzeniu własnego gabinetu, możesz rozważyć współpracę franczyzową. Jeśli masz doświadczenie w pracy w tej dziedzinie, to śmiało możesz zdecydować się na samodzielną działalność.

Oczywiście zyski płynące z franczyzy dzielone są w pewnym stopniu z firmą, z którą współpracuje, jednak nawet w takiej sytuacji zarobki płynące z współpracy mogą być naprawdę spore. Szukając firmy działające w branży medycyny estetycznej, można znaleźć naprawdę atrakcyjne formy współpracy franczyzowej, dzięki czemu mamy w czym wybierać.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto policzyć sobie koszty oraz przewidywane zarobki, dzięki czemu można sprawdzić, która opcja działalności będzie bardziej opłacalna finansowo. Dobrym sposobem będzie również zapoznanie się z opiniami innych przedsiębiorców, którzy pracują jako franczyzobiorcy.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem kosmetycznym http://vesuna.pl/