Jakiej pompy głębinowej i jej komponentów Ci trzeba? Skorzystaj z naszego poradnika.

Głębinowe pompy wodne pracują pod wodą i są jednym z najpopularniejszych rodzajów pomp na rynku, ale ponieważ na rynku jest tak wiele rodzajów pomp głębinowych, jak wybrać pompę do właściwego zastosowania?

W tym artykule pokażemy różnice między rodzajami pomp głębinowych, dzięki czemu możesz wybrać dokładnie typ pompy głębinowej, której potrzebujesz, aby dobrze wykonać zadanie. Tak samo będziesz wiedział, jakie silniki do pomp będą się sprawdzać w danym przypadku najlepiej.

Korzyści z głębinowych pomp wodnych

Istnieje wiele rodzajów pomp głębinowych do wielu różnych zastosowań. Podstawową zaletą pompy głębinowej jest to, że nie powoduje ona wycieków powietrza w pompie (zwanych kawitacją pompy). Dodatkową korzyścią dla zastosowania pompy głębinowej jest to, że nie trzeba się martwić o zalanie pompy studni, ponieważ cała pompa pracuje pod wodą. Pompy głębinowe są również bardzo wydajne i nie podlegają przegrzaniu, takim jak pompy nad wodą.

Z wyjątkiem pomp głębinowych używanych do stałych zastosowań, takich jak pompa stawowa lub pompa głębinowa, mniejsze zanurzeniowe pompy komunalne są również przenośne i lekkie, dzięki czemu pompy są niezwykle wygodne w użyciu w trudno dostępnych miejscach lub małych obszarach, takich jak studnie okienne.

Rodzaje głębinowych pomp wodnych

Poniższe sekcje wyjaśniają zastosowania dla każdego typu głębinowej pompy wodnej.

Głębinowe pompy komunalne

Głębinowe pompy użytkowe mogą usuwać stojącą wodę, opróżniać zatkane zlewy lub opróżniać studnie okienne i wiele więcej. Przy wyborze pompy użytkowej najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest przenośność. Pompy użytkowe najlepiej stosować w małych przestrzeniach, gdzie inne pompy wodne po prostu nie pasują.

Rozmiar wlotu na pompie pokaże, jak szybko można pompować wodę przez pompę i odprowadzać ją w inne miejsce. Pompa komunalna z wyłącznikiem pływakowym jest również świetna, ponieważ automatyzują pompę, włączając ją i wyłączając, gdy zmieniają się poziomy wody, więc nie musisz jej oglądać podczas pracy.

Głębinowa pompa komunalna

Głębinowe zastosowania pompowania są idealne do pomp użyteczności publicznej, o ile woda nie zawiera w nich zanieczyszczeń ani ciał stałych. Pompy komunalne nie są przeznaczone do pompowania ciał stałych, więc nie używaj jednej do czyszczenia brudnej wody ciałami stałymi, a zwłaszcza nie używaj tej pompy do zastosowań w ściekach.

Pompy basenowe

Pompa basenowa jest dość prosta w użyciu – po prostu podłącz wąż, podłącz go i ustaw na pokrywie basenu i patrz, jak działa, pompuje. Pompy te są czasami mylone z pompami komunalnymi, co ma sens, ponieważ pompy komunalne są czasami używane do usuwania wody z pokryw basenów.

Pompy do sadzawek i fontann

Takie pompy mogą szybko wzbudzić zazdrość w sąsiedztwie, a pompy stawowe i fontannowe sprawiają, że ogród łatwo się wyróżnia. Pompy do fontann i pompy do sadzawek mają zaskakujące zastosowania. Mogą być również stosowane w akwariach, a te pompy świetnie nadają się do filtrowania lub zasilania wodospadów i małych strumieni wokół twojej nieruchomości.