Grzyb w mieszkaniu – skąd się wziął i co robić?

Występowanie w mieszkaniu pleśni i innego rodzaju grzybów to, wbrew pozorom, całkiem powszechny problem. Nie ma powodów, by się go wstydzić – profesjonalna firma zajmująca się odgrzybianiem mieszkania bez problemu upora się z sytuacją.

Skąd bierze się grzyb w mieszkaniu?

Przyczyny powstawania grzyba mogą być bardzo różne. Zaskakująco często pojawiają się one nawet w nowych domach, świeżo wybudowanych bezpośrednio dla klienta.

Najczęstszą przyczyną pojawienia się w mieszkaniu grzyba jest dostanie się do środka jego zarodników – zdarza się, że są one przenoszone przez wiatr. Materiały budowlane znajdujące się m.in na ścianach czy suficie bardzo często okazują się fantastycznym miejscem dla bytowania zarodników, które następnie kwitną, wytwarzając niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Innymi przyczynami mogą być zacieki wodne, czy zbyt duża wilgotność powietrza, W każdym przypadku konieczne jest odgrzybianie mieszkania Warszawa, które zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba oraz skutecznie go wyeliminuje.

Na czym polega odgrzybianie mieszkania?

Na samym początku określona musi zostać przyczyna problemu – czyli co konkretnie spowodowało wykwit grzyba w mieszkaniu. W tym celu wykonuje się specjalne pomiary, które pozwalają z dużą dożą pewności określić pierwotną przyczynę grzyba.

Gdy najważniejsze ustalenia zostaną dokonane, firma odgrzybiająca osuszy ścianę. Jest to niezbędne, aby odgrzybianie mogło zakończyć się pełnym sukcesem. Następnie, za pomocą specjalistycznych środków oraz wypracowanych przez lata metod, grzyby usuwane są ze ścian razem z zarodnikami. Pozwoli to nie tylko pozbyć się problemu w konkretnym momencie, ale i zapobiegnie jego nawracaniu w przyszłości.

Na koniec powierzchnia, na której występował grzyb, na przykład pleśń, zostaje zaimpregnowana środkiem przeciwgrzybiczym. Pełni on rolę warstwy ochronnej, zapobiegającej ponownemu wystąpieniu grzyba.

Kiedy udać się do specjalisty?

Gdy zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawiła się pleśń, kontaktu z firmą odgrzybiającą absolutnie nie należy odkładać w czasie. Wbrew pozorom nie jest to bowiem problem jedynie estetyczny. Oprócz mało przyjemnego zapachu oraz wyglądu, grzyb wydziela bowiem toksyny, które mogą być groźne dla zdrowia dzieci, seniorów, a także osób o osłabionej odporności.

Już w chwili, gdy zobaczymy, że w domu pojawiła się choćby niewielka ilość grzyba, na pomoc powinna zostać wezwana firma Osuszacz-Maz. Domowe metody, niestety, przeważnie niewiele dają, między innymi dlatego, że ciężko za ich pomocą usunąć zarodniki grzybów. Wczesne wezwanie specjalistów pozwoli nam nie tylko uniknąć rozprzestrzenienia się pleśni, gwarantując estetykę ścian i zachowanie dobrego zdrowia domowników, ale i oznacza znacznie mniejsze koszty. Usunięcie grzyba z niewielkiej powierzchni jest, w sposób oczywisty, dużo tańsze, niż pozbycie się go z dużej części ściany.