Higienistki ostrzegają – nie zawsze płyn do płukania ust jest potrzebny!

higienistka1

Higiena jamy ustnej to proces, który powinien być prowadzony przez każdego człowieka w trybie ciągłym. Tylko bowiem wtedy można utrzymać swoją jamę ustną w należytym stanie. O tych ważnych kwestiach ważnych wypowiadają się przede wszystkim higienistki stomatologiczne, które prowadzą działania z zakresu profilaktyki i leczenia w szkołach, żłobkach, przedszkolach, a nawet w zakładach pracy. Podkreślają one, że płyny do płukania ust nie zawsze będą dla nas korzystne.

Dlaczego płyny do płukania ust mogą być szkodliwe?

Higienistka stomatologiczna jest najbardziej kompetentną osobą, która może ocenić skuteczność działania i bezpieczeństwa stosowania płynów do płukania ust. Taka pracownica gabinetu stomatologicznego posiada niezbędną wiedzę i kompetencje do szerzenia profilaktyki jamy ustnej, którą nabyła m.in. w szkole policealnej w Katowicach w ciągu dwuletniego kształcenia.

Płyny do płukania ust mają uzupełniać proces pielęgnacji i zabezpieczania jamy ustnej człowieka przed szkodliwym wpływem różnorodnych bakterii. Higienistki stomatologiczne zaznaczają jednak, że zbyt częste i niewłaściwe stosowanie płynów tego rodzaju, zwłaszcza z zawartością alkoholu, może być niebezpieczne dla zdrowia jamy ustnej. Popularne płyny dostępne w sklepach i drogeriach co prawda zabijają groźne chorobotwórcze bakterie, które wywołują próchnicę i stany zapalne dziąseł, ale przy okazji niszczą przyjazną florę chroniącą organizm.

Jak wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej coraz częściej obejmuje nie tylko szczotkowanie zębów, ale i wykorzystywanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Te ostatnie pomagają usunąć resztki jedzenia i odświeżyć oddech. Zgodnie ze wskazaniami producentów dzięki nim usuwamy bakterie z trudno dostępnych miejsc.

Higienistki stomatologiczne podkreślają jednak, że należy zwracać szczególną uwagę na to, jaki płyn stosujemy na co dzień, na jego przeznaczenie, skład oraz zalecaną częstotliwość użycia. Jeśli zbyt często będziemy korzystać z płynów antybakteryjnych z zawartością alkoholu, możemy narobić sobie więcej szkody niż pożytku. Będą one miały negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ przy okazji usuną z ust dobre bakterie probiotyczne. Tworzą one florę fizjologiczną, hamują rozwój kamienia nazębnego, ograniczają wzrost bakterii próchnicowych, a także zmniejszają ryzyko krwawienia dziąseł. Pełnią bardzo ważną funkcję w ochronie przed infekcjami gardła i zatok. Te dobre bakterie mogą być szybko utracone przy zbyt częstym korzystaniu z płynu do płukania ust zawierającego alkohol. Higienistki stomatologiczne przestrzegają przed jego nadużywaniem.