Historia ściany pełnej kolorów i wzorów, czyli tapety na przestrzeni wieków

Tapeta może być charakterystycznym elementem wystroju wnętrza. W rzeczywistości wiele osób wybiera tapetę zamiast farby ze względu na stosunkowo niski koszt i łatwość aplikacji. Jest to jeden z nielicznych produktów do pielęgnacji domowej, który może mieć ogromny wpływ na rewitalizację Twojej przestrzeni bez konieczności wprowadzania zmian konstrukcyjnych.

Spoglądając na strony takie jak https://tappy.pl szybko przekonasz się, że projekty tapet są dostępne w ogromnej gamie kolorów i wzorów, od złożonych, przypominających murale obrazów po proste, powtarzające się wzory. Ale czy wiesz, że tapeta jako koncepcja ma tysiące lat? Uważa się, że pierwsze przypadki użycia tapet miały miejsce w Chinach około 200 roku p.n.e. Od tego czasu w dziedzinie dekoracji wnętrz fototapety stały się podstawą, która na przestrzeni wieków zyskała na popularności. Oto najdziwniejsze fakty historyczne, których możesz nie wiedzieć o tapecie i projektowaniu tapet.

Renesansowa Europa

Przez cały okres średniowiecza w Europie arrasy ścienne były popularną formą dekoracji wnętrz wśród klas wyższych. Wraz z przejściem tego okresu w renesans, tapeta (która była tańsza i łatwiejsza w produkcji) zaczęła dominować jako najgorętszy trend luksusowych dekoracji. Większość wczesnych tapet była wzorowana przy użyciu procesu szablonowego.

Te wczesne przykłady projektowania tapet były podobne do gobelinów. Zdjęcia można wykorzystać do opowiadania historii lub po prostu do dekoracji. Znani artyści projektowali nawet tego typu draperie. Jednym z przykładów jest czarno-biała tapeta zaprojektowana przez Albrecta Durera w 1515 roku, zatytułowana Łuk Triumfalny, która przedstawiała obraz luksusowego pałacu. Został stworzony i przedrukowany, aby powiesić go w okazałych domach i dworach i jest wczesnym przykładem masowo produkowanego wzoru fototapety.

Angielska wojna domowa

Podczas angielskiej wojny domowej król Karol I został stracony i zastąpiony przez religijnego dyktatora Olivera Cromwella. Purytańskie przekonania Cromwella oznaczały, że nie aprobował luksusu i błahych przedmiotów, takich jak popularne wcześniej tapety. Pod jego rządami Cromwell zakazał produkcji tapet, ponieważ uważał, że dekorowanie własnego domu jest niepotrzebne i próżne. Jednak po śmierci Cromwella i przywróceniu Charlesa II, projektowanie tapet na obicia ścienne zostało ponownie dozwolone i nadal było rozwijającą się branżą.

Epoka wiktoriańska

Epoka wiktoriańska (1837-1901) w Wielkiej Brytanii była stuleciem projektowania wnętrz. Rozkwit przemysłów konsumenckich oznaczał, że po raz pierwszy ludzie z klasy niższej i średniej mieli dostęp do towarów i towarów do dekoracji swoich domów. I tak zrobili! Wiktorianie mieli szczególne upodobanie do:

  • ekstrawaganckich urządzeń,

  • dekoracyjnych ozdób,

  • niesamowitych wzorów tapet.

W wiktoriańskim domu można było znaleźć tapety we wszystkich kolorach i rodzajach, od czarno-czerwonych tapet w gabinecie po inspirowane chińską tapetą tapety do wystroju sypialni. Dzisiaj podobną ofertę można znaleźć tutaj: https://tappy.pl/oferta/fototapety/

Jednak jedna z najpopularniejszych tapet wiktoriańskich okazała się mieć śmiertelną tajemnicę. W latach 50. XIX wieku szczególnie modny stał się pewien odcień zielonej tapety – a ludzie z epoki wiktoriańskiej gromadzili się w sklepach, aby wypełnić nią swoje domy. Jednak zielone zabarwienie w rzeczywistości pochodziło z arszeniku w gazecie i było odpowiedzialne za wiele zgonów w wyniku toksycznych zatruć.