Hortensje – piękne i łatwe w uprawie

Jeśli szukasz kwiatu ogrodowego, który będzie wyglądał atrakcyjnie, kwiaty hortensji są naprawdę oszałamiające. Latem i wiosną krzew pokrywają duże kule kwiatów. Chociaż wygląd jaki ma hortensja sadzonki z https://www.ogrodowymlyn.pl/32-hortensje-sadzonki może wydawać się wymagający w utrzymaniu, przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji, hortensje są w rzeczywistości dość łatwe w uprawie. Chwyć więc rękawiczki ogrodowe, ponieważ nasz przewodnik po uprawie hortensji sprawi, że będziesz gotowy do sadzenia w mgnieniu oka.

Co to są hortensje?

Kwitnąca wiosną i latem hortensja uważana jest za krzew. Jednak pomimo ich zdolności do bycia dość dużymi, hortensjami na Twoim podwórku, nawet początkujący ogrodnik nie będzie pytał, jak uprawiać hortensje – te piękności rosną same. Osiągając imponującą wysokość – hortensja rośnie szybko i często wypełnia przestrzeń zaledwie w jedno lato. Znajdziesz hortensje rosnące w strefach odporności od 3 do 7 jako byliny. Kwiaty hortensji zaczynają się wiosną i często trwają przez całe lato do wczesnej jesieni, więc mogą być podstawą Twojego krajobrazu.

Sadzenie hortensji

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w ogrodzie, nauka podstaw sadzenia hortensji może zaoszczędzić czas i pieniądze. Wybierając odpowiednią lokalizację, odpowiednio dobierając glebę i prawidłowo sadząc, zwiększysz swoje szanse na cieszenie się dużymi, kolorowymi kwiatami hortensji przez wiele lat.

Najlepszy czas na sadzenie hortensji

Najlepszą porą do sadzenia hortensji jest jesień, a następnie wczesna wiosna. Chodzi o to, aby dać krzewowi dużo czasu na zbudowanie zdrowego systemu korzeniowego przed kwitnieniem. Najlepszą porą dnia do sadzenia jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Chłodniejsze pory dnia zapewniają ochronę przed stresem cieplnym. Utrzymuj nowe rośliny dobrze podlewane, aż do ich ustalenia.

Gdzie sadzić hortensje?

Wiedza o tym, gdzie sadzić krzewy hortensji, to ważny pierwszy krok. Wiele osób sadzi hortensje na grządkach obok domów lub ogrodzeń. Dzieje się tak, ponieważ hortensje uwielbiają ciepłe poranne słońce, ale nie lubią upałów po południu. Najlepszym miejscem do sadzenia hortensji jest miejsce osłonięte, w słoneczne poranki i zacienione popołudnia. Często znajdujesz to po północnej lub południowej stronie domu. Unikaj sadzenia bezpośrednio pod drzewami, co może prowadzić do konkurencji o wodę i składniki odżywcze. Silne wiatry mogą zrywać i uszkadzać liście oraz niszczyć kwiaty.

Najlepsza gleba dla hortensji

Hortensje dobrze rosną w glebie zawierającej dużo materiału organicznego. Niezbędny jest dobry drenaż. Chociaż hortensje lubią wilgotną glebę, nie tolerują podmoknięcia. Mokre, słabo przepuszczalne gleby mogą powodować gnicie korzeni. W ciągu zaledwie kilku tygodni Twoje hortensje mogą szybko uschnąć. Jeśli masz ciężką glebę, rozważ wymieszanie dużej ilości kompostu przed sadzeniem, aby poprawić jakość gleby. Tworząc niewielki kopiec, pomagasz zwiększyć odpływ wody z dala od podstawy rośliny.

[TB]