Ile zarabia doradca finansowy? Sprawdź charakterystykę zawodu

image_header_credit_630x315_term-loan

Słusznie zauważono, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do pieniędzy i nie chodzi o same zarabianie czy wydawanie, ale większą świadomość dotyczącą gospodarowania nimi, oszczędnościami oraz szukania alternatywnych źródeł zarobku. Jeśli przeciętny Kowalski dopiero zaczyna swoją przygodę z pilnowaniem portfela, to sam może się poczuć przytłoczony ilością informacji dotyczących finansów.

Można więc rzec, że potrzeba profesjonalistów w dziedzinie finansów sprawiła, że na rynku zaczęli pojawiać się doradcy finansowi, a z ich usług coraz chętniej korzystają nie tylko przedsiębiorcy obracający dużymi kwotami pieniędzy, ale również przeciętni zjadacze chleba, którzy chcą w bardziej świadomy sposób zarządzać swoim budżetem.

Skąd wziął się ten zawód?

Zawód, jakim jest doradca finansowy ma swój początek w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam najwcześniej dostrzeżono potrzeby profesjonalnego, osobistego doradcy, który pomaga w gospodarowaniu pieniędzmi. Po sukcesie tego stanowiska, kolejni przedstawiciele tego zawodu pojawili się w krajach azjatyckich oraz krajach Europy Zachodniej. Patrząc na ilość pracowników sektora finansowego w tej dziedzinie można śmiało stwierdzić, że nie tylko doradca finansowy zaczął swoją działalność na polskim rynku stosunkowo niedawno, ale również samych pracowników wykonujących tą profesję jest naprawdę niewielu.

Po co praca doradcy finansowego?

Jak już wspomniano, doradca finansowy pomaga w gospodarowaniu prywatnymi finansami. Chodzi tu zarówno o gotówkę, jak i produkty, w które przeciętny Kowalski stara się inwestować, jak na przykład produkty bankowe, ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne, co dla osób rozpoczynających działalność w sektorze finansowym może wydać się dość nowe. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że istnieje dość spore zapotrzebowanie na kandydatów do pracy w charakterze doradcy finansowego.

Jakie cechy powinien mieć kandydat?

Zatrudnienie w charakterze doradcy finansowego wyróżnia się pewną specyfiką. Oprócz samej znajomości rynku niezbędne są umiejętności personalne, które chociażby ułatwią sam kontakt z klientem. Decydując się na pracę w zawodzie należy być świadomym nieregularności pracy, braku monotonii, wyzwań, jakie stawia branża, a także konieczności dokształcania i ciągłego bycia „na bieżąco” z produktami rynku finansowego. Nie bez znaczenia pozostaje również wykształcenie- to w zawodzie daje podstawy wiedzy oraz ułatwia dalszą naukę, w związku z czym pożądani będą absolwenci Finansów czy Ekonomii.

Samo zatrudnienie w zawodzie daje atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego- niewielka jeszcze ilość pracowników tej branży na rynku umożliwia wybór ciekawego miejsca pracy, rozwoju zawodowego i negocjowania warunków. Pracownik rozpoczynający swoją pracę na tym stanowisku może liczyć na zarobki rozpoczynające się od kilku tysięcy złotych, na kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, co stanowi kuszącą propozycję. Atrakcyjne zarobki w połączeniu z możliwością awansu zawodowego zachęcają do rozpoczęcia pracy jako doradca zawodowy.

Opracowano wspólnie z serwisem finansowym, który oferuje kredyt bez zdolności kredytowej dla osób fizycznych.