Styl industrialny – 6 zasad, o których trzeba pamiętać

Styl industrialny narodził się w latach 50 XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w okresie recesji. Konsekwencją zamykania zakładów pracy (fabryk, hal produkcyjnych, magazynów) była duża liczba opustoszałych obiektów przemysłowych, które zamieniły się w pracownie i mieszkania lokalnych artystów. W Polsce moda na domy utrzymane w stylistyce nowojorskich loftów rozpoczęła się w latach 90, i trwa do dziś. Czym charakteryzuje się styl industrialny?

6 zasad stylu loftowego

Industrialne aranżacje mieszkań od lat zachwycają minimalizmem i funkcjonalnością. Otwarte przestrzenie, wysokie, duże okna, oszczędność materiałów, form oraz specjalny regał loft, meble do salonu, kuchni czy sypialni podkreślające klimat panujący we wnętrzach pofabrycznych bądź stylizowanych na przemysłowe. O czym należy pamiętać urządzając dom na wzór nowojorskich fabryk?

Zaprojektowanie przestrzeni w stylu industrialnym nie jest proste, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą stworzyć oryginalne i ciekawe mieszkanie.

1. Przestrzeń

Jednym z najważniejszych wyznaczników stylu loft jest otwarta przestrzeń, w której pomieszczenia się przenikają. Kuchnia, jadalnia, salon, a nawet sypialnia bardzo często stanowią jedno wnętrze, nieoddzielone od siebie ściankami działowymi lub kolumnami. Wysokie sufity, ogromne okna i lustra dodatkowo akcentują przestrzenny wygląd mieszkania.

2. Kolor

Wnętrza industrialne powinny być utrzymane w konkretnej kolorystyce – bieli, beżach, szarościach, czerni. Ściany pomalowane jasną farbą powiększą pomieszczenie, natomiast podłogi w kolorze betonu bądź drewna wspaniale podkreślą charakter mieszkania. Warto również wyeksponować belki, kolumny czy instalacje.

3. Dodatki

Bardzo łatwo zaburzyć surowość i prostotę wnętrza industrialnego zbyt dużą ilością dodatków, dlatego wybrane przez nas poduszki, obrazy czy zegary, powinny być utrzymane w tej samej kolorystyce. Ciekawym pomysłem jest także wypełnienie wnętrza starymi przedmiotami (maszyną do pisania, maszyną do szycia, gramofonem).

4. Materiały

Wnętrza loft to przede wszystkim proste rozwiązania, dlatego warto postawić na surowe wykończenie. W pomieszczeniach powinny być widoczne elementy wentylacji, białe ściany czy mury. Materiały, z których skorzystamy podczas aranżacji to:

– drewno.

– beton,

– stal,

– szkło.

Drewno musi królować w industrialnych przestrzeniach nie tylko na podłogach, lecz także w meblach, takich jak stolik, szafa czy biurko dębowe. Równie ważnym surowcem jest metal, który w ówczesnych loftach spotykany był pod postacią instalacji i rur, dzisiaj zaś stał się jednym z materiałów wykończeniowych umeblowania i dodatków.

5. Oświetlenie

Dopełnieniem industrialnych aranżacji jest odpowiednie oświetlenie. Wybierając lampy, zdecyduj się na solidne, wytrzymałe modele wykonane z metalu, ze stalowym kloszem czy zwykłe żarówki zawieszone na kablach.

6. Meble

Meble loftowe powinny podkreślać zarówno oryginalność, jak i sam pofabryczny wygląd mieszkania. Najlepiej, zatem wybrać umeblowanie stylizowane na stare, wykonane z drewna oraz metalu.