Inwestujemy we własny biznes – czy opieka nad seniorem się opłaci?

Z roku na rok nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, a osoby w dojrzałym wieku często wymagają profesjonalnej opieki przez całą dobę. Nie zawsze rodzina ma możliwość zajmowania się seniorem i zapewnienia mu właściwych warunków do funkcjonowania. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie wybranie dobrego, komfortowego domu seniora. Takie miejsca cieszą się coraz większym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, że cos w najbliższej przyszłości miałoby się w tej kwestii zmienić.

Dom opieki dla seniora to biznes, o którym myśli sporo osób. Jest to bowiem rozwiązanie długoterminowe, które – odpowiednio przemyślane i zaplanowane – pozwala na zarabianie całkiem sporych pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na taką opcję, trzeba mieć świadomość, ze dom seniora to specyficzna forma prowadzenia działalności, która wymaga sporych nakładów początkowych. Bardzo często bowiem domy powstają od zera i są budowane od podstaw. Jest to wymagający biznes, który sprawdzi się jedynie wtedy, gdy będzie przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. W poszukiwaniu inspiracji na dom seniora, warto zwrócić uwagę na Comfort Life Łódź oraz inne sprawdzone ośrodki. Czerpanie z dobrych praktyk pozwala na przygotowanie biznesu pod każdym kątem.

Czego potrzebują seniorzy?

Dom seniora ma być miejscem spokojnej jesieni życia. Na umieszczenie w nim swoich bliskich decydują się często osoby, które nie mają możliwości opiekowania się seniorem 24 godziny na dobę, a jednocześnie chcą zapewnić swoim bliskim możliwie najlepsze warunki do życia, funkcjonowania, leczenia czy rehabilitacji. Z oferty domów seniora korzystają osoby w różnym stanie – czasem są to osoby chore, leżące i wymagające pełnej obsługi. Często jednak są to osoby w pełni sprawne, które bez problemu samodzielnie się poruszają, nie mają większych dolegliwości zdrowotnych, ale zaczynają mieć problemy z pamięcią i pojawiają się u nich problemy dotyczące stanu umysłu. Domy seniora są więc przekrojem społecznym różnych osób, które wymagają wsparcia, opieki, leczenia, rehabilitacji, a czasem po prostu towarzystwa. W domu opieki seniorzy często spędzają sporo lat, nawiązują przyjaźnie, rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy i cieszą życiem. Warto więc odczarować wizję domów opieki jako miejsc, w których starsze osoby czekają już wyłącznie na zakończenie życia. W większości przypadków nie jest to prawda.

Najpierw dobry plan, potem realizacja

Jeśli myślisz o założeniu domu seniora, warto na początku stworzyć bardzo szczegółowy plan działalności, a także odpowiedni kosztorys. Budowa domu seniora, jego wyposażenie, a także zatrudnienie odpowiedniej kadry pracowników to spore wyzwanie, które wymaga czasu i środków finansowych. Osoby, które decydują się na taki biznes często szukają wsparcia w różnych formach dofinansowania, zarówno w programach unijnych, jak i w wielu krajowych programach wsparcia biznesu. Dom seniora na pewno jest działalnością, na którą zapotrzebowanie będzie wyłącznie rosło. Jeśli będzie zapewniał godne warunki do życia starszym osobom, na pewno będzie cieszył się zainteresowaniem i nie będzie narzekał na nadmiar wolnych miejsc. W dobrych domach opieki najczęściej na miejsce trzeba czekać dosyć długo, co również jest pewnego rodzaju wyznacznikiem wysokich standardów. Jeśli zapracujemy na dobrą renomę, na pewno działalność będzie przynosiła zyski. Co więcej, można ją sukcesywnie rozwijać, tworzyć nowe domy seniora w innych lokalizacjach. Chętnych na pewno nie zabraknie.