Inwestycja w personel – możliwosci, koszty, ryzyko

shutterstock_113792254

Zapewnienie pracownikowi godziwych warunków finansowych to nie jedyna metoda dbania o to, aby związał się on z firmą. Dobrze jest poznać także inne, skuteczniejsze rozwiązania w kształtowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa w oczach jego personelu.

Dobra atmosfera to podstawa

Wielu właścicieli firm i menadżerów zastanawia się, w jaki sposób sprawić, aby pracownik utożsamiał się z działaniami placówki, w której pracuje. Szukają doskonałych sposobów, nowych możliwości wynagradzania, podczas gdy podstawową i najważniejszą rzeczą jest zadbanie o to, aby pracownik czuł się w firmie dobrze każdego dnia. By to osiągnąć, trzeba podejść do każdego osobowo i starać się zapewnić mu dogodne warunki do pracy. Najlepiej, kiedy podwładny ma możliwość poinformowania o swoich bieżących zastrzeżeniach, podobnie jak mają ją jego przełożeni, i nie wiąże się to dla niego z żadnymi obawami.

Należy zadbać przede wszystkim o to, aby każdy pracownik miał sprzyjającą atmosferę do pracy. Może się ona wytworzyć wtedy, gdy pracownicy są ze sobą zintegrowani, gdy nie ma między nimi niepotrzebnych spięć i potrafią współpracować. Także wtedy, kiedy każdy z nich traktowany jest indywidualnie i czuje się doceniany, chętniej przychodzą do pracy. Dzięki jasnemu przekazowi i informacji zwrotnej pracownik wie, co robi dobrze, a nad czym musi jeszcze popracować. Firma, do której będzie chciał przychodzić codziennie rano, to firma, w której nie będzie się czuł ciągle zestresowany z powodu niejasnego zakresu obowiązków czy wymagań. Nad rozładowaniem nagromadzonych negatywnych emocji można także popracować.

Prozdrowotne benefity

Kiedy już pracownik wie, na czym zależy jego przełożonym i ma jasno sprecyzowane cele, można starać się, aby dodatkowo go wynagradzać. Dobrze przemyślany system motywacyjny pozwala zwiększyć efektywność pracowników, ale także ich lojalność wobec firmy. Niewątpliwie część działań będzie wymagała inwestycji, jednak często zwracają się one w dłuższym okresie.

Dobrym pomysłem są te działania, które sprawiają, że podwładny czuje się zdrowszy i bardziej pozytywnie nastawiony do życia. Jednym ze sposobów wpływania na jego samopoczucie jest na pewno pomoc w organizacji zajęć fizycznych. Można oferować pracownikom na przykład karty do wykorzystania na siłowni, basenie czy w innej placówce, w której będzie można spalić trochę kalorii i zakosztować ruchu. Poza tym być może więcej osób ucieszą obiady przygotowywane gdzieś w firmowej stołówce. Nie od dziś wiadomo, że zdrowe i regularne posiłki mogą wiele zdziałać, jeśli chodzi o lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Osoba zaś w lepszej kondycji na pewno będzie bardziej efektywnym pracownikiem.

Inna forma doceniania pracowników

Jedną z innych form doceniania pracowników jest całkowite lub częściowe dofinansowanie nauki języków obcych (np. tutaj: www.multikurs.pl/kursy-jezykowe/jezyk-niemiecki/niemiecki-superpakiet-3-kursow-online). Wiele osób docenia możliwość zapisania się na naukę, na którą normalnie nie byłoby ich stać. Traktują to jako możliwość samorozwoju i zwiększenia swoich kompetencji. Warto zatem inwestować w takie kursy dla pracowników.

Podsumowanie

Koszty inwestowania w pracowników nie są małe. Warto je jednak ponieść, aby zyskać lojalność, a co za tym idzie także większą efektywność personelu. Ryzyko jest stosunkowo niewielkie i polega na tym, że ktoś mimo wszystko nie zżyje się z firmą. Należy zdawać sobie sprawę, że takie osoby będą się pojawiać. Zazwyczaj jednak pracownicy są zadowoleni z możliwości korzystania z dodatkowych korzyści i przyjmują je z aprobatą.