Istnieją tematy, których nigdy nie powinniśmy poruszać na rozmowie o pracę

Wiele porad dotyczy tego, jak powinniśmy się zachowywać na rozmowie o pracę. Ubiór, pytania, mowa ciała zostały opisane w postaci szeregu wskazówek ułatwiających nam trudny proces zdobycia nowej pracy. Warto jedna przyjrzeć się również tematom, których nigdy nie należy poruszać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Nigdy o tym nie mów na rozmowie o pracę

Istnieją tematy tabu, których poruszanie na rozmowie o pracę sprawi, że rekruterzy nie będą nas lubili i nie dostrzegą w nas dobrych kandydatów. Oto niektóre z nich:

 

1. Domowy budżet. Informowanie rekrutera o tym, że potrzebujemy pracy, bo na przykład mamy kredyt hipoteczny lub inne zobowiązania finansowe, jest w bardzo złym tonie. Powinniśmy raczej kłaść nacisk w naszych wypowiedziach na to, co możemy zaoferować firmie, a zapytani o to, dlaczego chcemy w niej pracować nie poruszać kwestii związanych z finansami, tylko z samorozwojem.
2. Częste dygresje o życiu prywatnym. Jeśli rekruterzy pytają na przykład o najtrudniejsze sytuacje w pracy, to nie opowiadajmy o telefonach od swojej córki, czy o tym, że jest nam się trudno skoncentrować na powierzonych nam zadaniach, bo rozprasza nas miłość do nowego zwierzaka domowego. Na takie pytania lepiej odpowiadać poruszając tematykę pracy. Czyli na przykład: “trudny był ostatni projekt, gdyż dotyczył dziedzin, w których dotychczas się nie poruszałam”.
3. Zadowalanie się czymkolwiek. Praca ma nas uskrzydlać i być dla nas czymś więcej, niż metodą na zarabianie pieniędzy, a przynajmniej takiego podejścia wymagają od nas rekruterzy. Nie chwalmy się nigdy tym, że wysyłaliśmy CV masowo i nie ma to dla nas znaczenie, która firma nas przyjmie. Obojętność może sprawić, że zostaniemy wykluczeni z grona potencjalnych kandydatów na dane stanowisko pracy. Wówczas będziemy zmuszeni do ponownego przeglądania każdej oferty pracy, której wymagania spełniamy i rozsyłania ogromnych ilości CV.
4. Mówienie źle o swoim poprzednim pracodawcy. Niestety to wciąż nagminny błąd. Oczywiście, że skoro odchodzimy z pracy, to coś musiało być nie tak w poprzedniej firmie, ale to nie znaczy, że powinniśmy rozsiewać defetyzm. Narzekanie na wszystko i wszystkich w poprzednim miejscu pracy świadczy o tym, że jesteśmy roszczeniowi, pesymistycznie nastawieni i nie koncentrujemy się na wykonywaniu swoich obowiązków, tylko na relacjach panujących w firmie.

Bardzo łatwo jest aplikować i wyszukiwać oferty pracy, szczególnie jeśli korzystamy z profesjonalnych portali branżowych takich jak Pracuj.pl. Jednak jeśli chcemy zdobyć pracę, nigdy nie poruszajmy powyższych tematów, na rozmowie kwalifikacyjnej.