Istota kariery terapeuty ds. uzależnień – może to Cię zainspiruje?

recovery-istock24498068-group_therapy-feature_image

Wyobraź sobie, że siedzisz na ruchliwej ławce w parku. Teraz wyobraź sobie, że patrzysz na wszystkich przechodzących ludzi. Wiele osób ma do czynienia z problemem nadużywania substancji, niezależnie od tego, czy o tym wiedzą, czy nie. Badania wykazały, że każdego roku miliony ludzi cierpią na nadużywanie substancji różnego rodzaju. W rzeczywistości jest to jeden z najczęstszych problemów w Polsce.

O jakim nadużywaniu dokładnie mowa?

Nadużywanie substancji odnosi się do zwykłego używania substancji zmieniającej umysł, czy to alkoholu, czy narkotyków. Chociaż większość osób nadużywających substancji może stwierdzić, że są one usprawiedliwione wieloma pozytywnymi skutkami ubocznymi tych substancji, rzeczywistość jest taka, że te substancje są ostatecznie bardzo szkodliwe. Na przykład substancje te nie tylko szkodzą ludzkiemu ciału, ale mogą również złamać ich duszę.

Nadużywanie substancji, takich jak alkohol czy narkotyki, często wywołuje u człowieka również zmiany w umyśle. Osoba cierpiąca na nadużywanie substancji zwykle nie zachowuje się jak ona sama. Na przykład osoba zwykle łagodna może być gwałtowna pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

Niestety, istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może nadużywać alkoholu lub narkotyków, a niektóre z tych powodów mogą być niezwykle silne:

  • Niektórzy mogą nadużywać narkotyków lub alkoholu, ponieważ na przykład szukają sposobu na ucieczkę od rzeczywistości.
  • Inni mogą nadużywać alkoholu lub narkotyków, ponieważ starają się dopasować do swoich rówieśników.

Niestety, bez względu na to, dlaczego ludzie eksperymentują z narkotykami lub alkoholem, istnieje szansa, że będą od tego uzależnieniu. Kariera terapeuty ds. uzależnień jest jednak rodzajem poradnictwa, które można wykorzystać, aby pomóc ludziom przezwyciężyć i pokonać uzależnienia od substancji, takich jak alkohol i narkotyki.

Dziś walka z nadużywaniem substancji jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Każdego dnia powstaje coraz więcej leków, nie tylko w dużych miastach, ale także na mniejszych przedmieściach. Powstają narzędzia pomocne w realizowaniu celów tej niszy, jak np. alkomaty w  https://sklep-alkomaty.pl/. Granice nadużywania substancji zostały naruszone i dzisiaj nikt nie jest bezpieczny, każdy musi mieć świadomość negatywnych skutków związanych z uzależnieniem, a dobry terapeuta w tym wszystkim niezbędny.

Co należy zrobić, aby być terapeutą ds. uzależnień?

Istnieje kilka ścieżek edukacyjnych, które prowadzą do tej kariery w dziedzinie poradnictwa dotyczącego nadużywania substancji. Podobnie jak w przypadku większości dziedzin zawodowych, istnieje korelacja pomiędzy ilością wykształcenia i szkoleń, które gromadzisz, a wynagrodzeniem, autonomią i obowiązkami zawodowymi, które będziesz mieć po rozpoczęciu pracy. Tytuł licencjata, uzyskany na poziomie uniwersyteckim, jest zwykle pierwszym krokiem dla studentów, którzy chcą zdobyć umiejętności i certyfikaty potrzebne do doradzania osobom z problemami związanymi z nadużywaniem substancji. Po tym, jak studenci zbudują solidne podstawy w doradztwie i naukach behawioralnych (z tytułem licencjata), mają możliwość skoncentrowania swoich umiejętności na bardziej wyspecjalizowanym obszarze studiów.

Polecamy także: odtrucie alkoholowe warszawa