Lampy do kuchni i jadalni – polecane rozwiązania

Kuchnia i jadalnia to jedne z najważniejszych przestrzeni domu. Z jednej strony o walorach praktycznych, bo przecież codziennie służą przygotowaniu i spożywaniu posiłków. Z drugiej zaś to tutaj dzielimy się przeżyciami z bliskimi po całym dniu zmagań z obowiązkami zawodowymi. Rozmawiamy podczas posiłków na temat planów i marzeń.

Potrzebujemy przestrzeni praktycznych, dobrze rozplanowanych i o atmosferze sprzyjającej zarówno spożywaniu posiłków, jak i prowadzeniu rozmów. Ogromną rolę odgrywa każdy element wyposażenia, w tym oświetlenie. Jakie lampy do kuchni i jadalni najlepiej się sprawdzają?

Oświetlenie sufitowe – najważniejszy element

Zacznijmy od oświetlenia sufitowego. Powinno ono zagościć w centralnym punkcie sufitu, aby równomiernie rozświetlać całą kuchnię. Drugi punkt świetlny umieszcza się nad stołem jadalnianym. Odpowiednie lampy do takiego zastosowania można znaleźć w sklepie LightPlus.pl.

Wśród polecanych rozwiązań znajdziemy klasyczne lampy wiszące. Nie muszą być one z jednego kompletu, ale liczy się spójność aranżacyjna, aby kuchnia i jadalnia tworzyły razem wspólną, estetyczną i przyjazną przestrzeń.

Alternatywą są plafony – minimalistyczne, nowoczesne, często o nietypowych, bardzo ciekawych formach. Mogą zagościć na suficie w kuchni, by jadalnianą część uzupełnić o konstrukcje wiszące. W takim przypadku warto postawić na jeden komplet, choć nie jest to konieczne.

Oświetlenie szynowe – praktyczne i ciekawe

Wśród polecanych rozwiązań znajdziemy oświetlenie szynowe. Niewielkie punkty świetlne instalowane na szynach, pozostają ruchome. Można je dowolnie przesuwać w obrębie szyn, a nierzadko posiadają również ruchome oprawy światła. To zaś oznacza, że oświetlenie zostaje precyzyjnie dopasowane do potrzeb danej przestrzeni, w tym przypadku jadalni.

Oświetlenie szynowe można zainstalować zarówno w kuchni, jak i jadalni. O tym, czy będzie to jedna szyna, czy kilka zestawionych w wybranym kształcie, zależy od użytkowników oraz tego, w jaki sposób umieszczone są najważniejsze punkty kuchni i jadalni.

Dużą zaletą lamp umieszczanych na szynach jest również możliwość niezależnego sterowania nimi. Przy oświetleniu trójfazowym mogą być włączane jednocześnie punkty zewnętrzne bądź środkowy wraz z zewnętrznym. To daje jeszcze większe możliwości oświetlania, a tym samym budowania atmosfery, której wymaga dana przestrzeń, a także okoliczności.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Barwa światła, kierunek jego padania, transparentność kloszy czy całkowity ich brak – te elementy mają wpływ na to, jak prezentują się kuchnia i jadalnia, czy są komfortowe oraz zaaranżowane w taki sposób, jak tego oczekują domownicy. Należy więc przyglądać się tym parametrom, konstrukcje zaś wybierać w taki sposób, by były również łatwe do utrzymania w czystości. Nietrudno tu o wilgotność, opary, tłuste zachlapania.

Poszukajmy lamp, które spodobają nam się nie tylko ze względu na konstrukcję, materiały, kolory czy styl. Najważniejsze są ich funkcje i sposób oświetlania poszczególnych przestrzeni.