Jak bezpiecznie zainwestować pieniądze na otwarcie kancelarii adwokackiej?
Inwestowanie pieniędzy nie jest rzeczą prostą, ponieważ takie działania zawsze wiążą się z dużą dozą ryzyka i niepewność. Co się stanie jak nasz pomysł okaże się klapą i nasze środki bezpowrotnie przepadną? Zysk nie jest czymś prostym do przewidzenia czy nawet wykalkulowania, ponieważ wpływa na niego wiele aspektów, które są niezależne od inwestora czy osoby, która chce rozpocząć własną działalność.
Analiza biznesu
Należy bardzo dokładnie przemyśleć, przeanalizować swój pomysł na biznes, najlepiej zasięgnąć rady kogoś bardziej doświadczonego. Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację: kończysz studia prawnicze, po wielu latach ciężkiej i męczącej nauki dostajesz dyplom, dostajesz się na wymarzoną aplikację, kończysz ją po kilku latach wytrwałej pracy i postanawiasz, że chcesz zainwestować w siebie i swoją karierę i przejść na swoje. Chcesz otworzyć własną kancelarię adwokacką. O czym należy pamiętać, żeby ta inwestycja przekształciła się w sukces?
Po pierwsze dobry plan to podstawa
Decyzja o założeniu własnej kancelarii adwokackiej musi być przemyślana i to porządnie! Jak najlepsze i najdokładniejsze zaplanowanie Twoich przyszłych działań pozwoli Ci na zminimalizowanie ryzyka oraz na uniknięcie błędów. Najlepiej, oprócz zrobienia planu i gruntownego zbadania rynku, zasięgnąć wiedzy u osób bardziej doświadczonych, zapytać jak wygląda prowadzenie własnej kancelarii. Na pewno w swoim dorobku masz już doświadczenia z pracą w takich miejscach, więc wiesz jak to wygląda oraz posiadasz potrzebne kontakty, a to jest wielkim atutem.
Wyróżnij się czymś na rynku
Po drugie najlepiej wyróżnić się czymś na rynku, skoncentrować swoją działalność na jednej konkretnej kwestii. Może to np. być prawo pracy, prawo pracy, porady prawne dotyczące spółek, itd. Na pewno Twoje studia i aplikacja wskazały Ci ścieżkę, po której chcesz kroczyć, więc wystarczy to tylko kontynuować. Najlepiej postawić na specyfikację, ponieważ po pierwsze dzięki temu Twoja kancelaria może skupić się na swojej działalności i dostarczać najwyższej jakości usługi, a po drugie rozmienianie się na drobne i chwytanie kilku srok za ogon nigdy nie kończy się dobrze. Znajdź więc swoją niszę rynkową.
Przemyśl kwestię odpowiedzialności za działalność
To wszystko zazwyczaj zależy od założyciela – czy chce on prowadzić kancelarię samodzielnie czy mieć równych sobie wspólników. Jest to ważna kwestia, ponieważ determinuje dalszą działalność i podejmowane decyzje. Gdy decydujesz się na współpracę z kimś, wybierz zaufaną i sprawdzoną osobę. Nie zawsze musi to być ktoś z Twojego najbliższego grona. Często lepiej z przyjaciółmi spotykać się jednak w soboty na grillu niż prowadzić interesy.
Na koniec chyba najważniejsza kwestia – finanse
Musisz przeliczyć swoje fundusze, które będą odgrywały najważniejszą rolę szczególnie na początku rozwijania działalności, gdzie zyski będą minimalne albo nawet zerowe. Najważniejsze wydatki to wynajem biura, jego wyposażenie oraz comiesięczne opłaty związane z prowadzeniem działalności. Ważną inwestycją jest też stworzenie przejrzystej strony internetowej, gdzie klienci będą mogli Cię znaleźć. Do tego dochodzą opłaty za prowadzenie działalności, ubezpieczenia, LEX, księgowość. Bezpieczna inwestycja, to taka, której jesteś pewien, że przyniesie dochód. Dlatego, aby mieć pewność, że pieniądze nie zostaną zmarnowane, dokładnie zaplanuj swoje działania, skalkuluj wydatki i rozejrzyj się za zabezpieczeniem swojej działalność.
Artykuł opracowano wspólnie z firmą https://kataga.pl/ zaopatrującą kancelarie prawnicze w materiały biurowe.