Jak dbać o stopy?

Te wskazówki pomogą utrzymać Twoje stopy w dobrej kondycji i zapobiegną problemom.

Często myj stopy!

Utrzymuj stopy w czystości, myjąc je codziennie w ciepłej wodzie z mydłem, ale nie mocz ich, ponieważ może to zniszczyć naturalne oleje skóry.

Dobrze osusz stopy

Dokładnie osusz stopy po ich umyciu, szczególnie między palcami, gdzie mogą rozwinąć się infekcje grzybicze.

Nawilżyć i pilnikować

Jeśli Twoja skóra jest sucha, nałóż krem ​​nawilżający na całą stopę, z wyjątkiem obszaru między palcami. Delikatnie usuń twardą skórę i zrogowacenia za pomocą pumeksu lub pilnika do stóp. Nie przesadzaj, bo możesz uszkodzić świeżą skórę pod spodem. Możesz też zdecydować się na profesjonalny pedicure podologiczny Warszawa celem kompleksowej pielęgnacji.

Ostrożnie obetnij paznokcie

Regularnie przycinaj paznokcie za pomocą odpowiednich obcinaczy do paznokci. Ciąć prosto w poprzek, nigdy pod kątem lub wzdłuż krawędzi. Może to spowodować wrastanie paznokci u nóg.

Sklep obuwniczy w godzinach popołudniowych

Kupuj buty po południu. Twoje stopy puchną wraz z upływem dnia, a jeśli buty pasują po południu, kiedy Twoje stopy są największe, możesz mieć pewność, że zawsze będą wygodne.

Wskazówki dotyczące obuwia do pracy

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy może zaistnieć potrzeba noszenia specjalistycznego obuwia, takiego jak buty z twardymi wzmocnionymi noskami lub podeszwami antypoślizgowymi. Jeśli nosisz wysokie obcasy w pracy, w drodze do pracy noś wygodne buty i przebieraj się na obcasy, gdy tam dotrzesz.

Ogranicz czas noszenia wysokich obcasów

Wysokie obcasy i szpiczaste buty należy nosić tylko na specjalne okazje. Jeśli nosisz szpilki, staraj się zmieniać wysokość pięty. Regularne noszenie obcasa przekraczającego kilka cm (około 5 cm) może spowodować uszkodzenie stóp.

Noś odpowiednie buty


Zawsze noś odpowiednie buty do
okoliczności – nie sandały do ​​wspinaczki górskiej!


Zmieniaj skarpetki codziennie, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu stóp


Oprócz regularnej zmiany skarpet noś skarpetki:

  • bawełniane,

  • wełniane,

  • bambusowe.


Pozwalają one stopom oddychać i pomagają utrzymać je w odpowiedniej temperaturze. Dostępne są również specjalistyczne skarpety do różnych zajęć sportowych.

Noś dopasowane skarpetki

Upewnij się, że skarpetki są dobrze dopasowane, zwracając szczególną uwagę na szerokość stopy i kostki. Jeśli masz opuchnięte stopy, poszukaj skarpet dostosowanych do obrzęku. Dostępne są skarpetki bez gumek, które zapobiegają wrzynaniu się w nogę. Jeśli masz trudności z prawidłowym wyczuciem stóp (neuropatia), upewnij się, że w skarpetkach nie ma guzowatych szwów, które mogą ocierać i uszkadzać skórę. Wywrócenie skarpet na lewą stronę może zapobiec otarciom.

Chroń swoje stopy w miejscach ogólnodostępnych

Noś klapki lub buty do basenu, aby uniknąć zakażenia stopy sportowca i brodawek podczas korzystania z miejsc publicznych, takich jak prysznice na siłowni lub baseny.

Uważaj na klapki

Unikaj ciągłego noszenia klapek. Nie podtrzymują stóp i mogą powodować ból w łuku i pięcie, jeśli będziesz je nosić zbyt często.

Podiatra może pomóc w problemach ze stopami

Podiatra może pomóc, jeśli masz problem, taki jak niewyjaśniony ból stopy. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stóp przez lekarza rodzinnego, pielęgniarkę lub podologa, jeśli masz stan zdrowia, który wpływa na Twoje stopy, taki jak cukrzyca, słabe krążenie lub niski układ odpornościowy.