Jak odżywiamy się w pracy? Najczęstsze błędy żywieniowe

tui-uk-fruit_3431966b

fruits-vegetables-corporate-catering

Właściwe odżywianie jest bardzo ważne. To jeden z podstawowych warunków zachowania zdrowia. Oznacza to tyle, że ktoś zaniedbując tę kwestię, nie tylko naraża się na brak energii czy nadwagę, ale też na utratę zdrowia. W pracy spędza się jedną trzecią doby. Błędy żywieniowe mają więc bardzo duży negatywny wpływ, a można ich uniknąć. Niewłaściwe nawyki źle oddziałują na samopoczucie oraz zdolności intelektualne, co odbija się negatywnie na pracy, na relacjach i na jakości życia.

Błędy żywieniowe

Temat błędów żywieniowych najlepiej zacząć od kawy, ponieważ dla niektórych osób to ona jest najważniejszym produktem żywnościowym w czasie dnia pracy. Rekordziści potrafią wypijać nawet kilka kaw w ciągu ośmiu godzin. Bezpieczna dla organizmu ilość to od dwóch do czterech w ciągu dnia i to tylko wtedy, gdy ktoś odżywia się na tyle zdrowo, że wyrówna szkody powstałe przez ich picie. Nawet przy tych czterech, to jest na cały dzień, a nie na osiem godzin. Picie jej to nawyk, warto go zmienić na częstsze picie wody. Warta polecenia jest też zielona herbata. Czasami pije się ją z powodu braku energii. Przy lepszym odżywianiu się energii nie będzie brakować. Warto ograniczyć ilość wypijanych kaw i nie traktować ich jako zamiennika jedzenia.

Dodaniu energii służą także batoniki i inne słodycze

Bardzo słodkie, pełne niezdrowego tłuszczu oraz różnych poprawiających smak dodatków nie są najlepszym rodzajem żywności. Najlepiej w ogóle niczego nie podjadać. Od dostarczenia energii są posiłki. Jeśli już bardzo trudno jest bez przekąsek, to można sobie kupić torebkę orzechów.

Ominięcie śniadania to nawyk nie tyle z czasu pracy, ale z nim powiązany. Jeśli się go rano nie zjadło, to nic dziwnego, że brakuje energii i trzeba sięgać po kawę i słodycze. Śniadanie to nie jest kawa, herbata i bułka albo ciastko, którym posili się ktoś przed rozpoczęciem pracy. Trzeba zjeść w domu normalny posiłek, pożywny i zdrowy. Powinien być wzbogacony o warzywo lub owoc. Szklanka świeżo wyciśniętego soku może być taką porcją. Jeśli nie zdążyło się zjeść, to warto wziąć kanapkę i zamiast tego ciastka zjeść ją przed pracą.

Jedzenie niezdrowych rzeczy w czasie przerwy na posiłek to kolejny błąd

Jeśli na terenie firmy jest możliwość wykupienia posiłku, to warto wybrać coś zdrowego. Zamiast pizzy i innych wyrobów mącznych lepsza będzie kasza albo nawet ziemniaki z dodatkiem jakiegoś białka (ryba, mięso) i surówką. Konieczna jest duża ilość surówki. Jeśli na drugie śniadanie bierze się kanapki z domu, to też nie żałować im warzyw. Sałata pod wędlinę czy ser, rzodkiewka na wierzch. Tak będzie zdrowiej. Warto także zabrać jabłko.

Kolejny błąd i to dość popularny to głodowanie w pracy. Są osoby tak pochłonięte swoimi zadaniami, że jedyny ich posiłek to kawa plus jakieś słodycze. Warto iść na przerwę i coś zjeść. To wzmocni organizm, a chwila odpoczynku rozjaśni umysł i będzie się pracowało łatwiej.

Wszystkie błędy sprowadzają się do jedzenia rzeczy niewłaściwych lub do lekceważenia konieczności jedzenia. Łatwo ich jednak można uniknąć. Jeśli zmiana nawyków jest trudna, ponieważ popełnia się wiele błędów, to trzeba zacząć od czegokolwiek. Później stopniowo można wprowadzać inne zmiany.

Artykuł przygotował sklep ekologiczny http://www.ekoflos.pl/