Jak pogodzić intensywne treningi z pracą zawodową?

fitness-trendy

Obowiązki zawodowe oraz dojazdy i powroty z firmy mogą zajmować nam niemal połowę doby, przez co często narzekamy na brak wolnego czasu. W szczególności dotyczy to osób regularnie uprawiających sport. Istnieją jednak skuteczne metody, które pozwolą z łatwością pogodzić pracę i regularne treningi.

Odpowiednie zaplanowanie dnia

Statystyczny Polak spędza przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie. Zapoznając się z takimi wynikami badań, nikt z nas nie powinien usprawiedliwiać swojej niedbałości o aktywność fizyczną brakiem czasu. Wyjście na basen czy bieg po okolicznym parku z pewnością lepiej wpłynie na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie, niż kolejny odcinek serialu.

Bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie stałego tygodniowego harmonogramu. Dzięki niemu przekonamy się, ile czasu poświęcamy na różne zajęcia. Wiele z nich można ze sobą łączyć, m.in. poprzez wykorzystanie przerwy w pracy na zrobienie zakupów w pobliskim markecie. Tym samym zyskujemy dla siebie co najmniej pół godziny, które możemy spędzić na siłowni lub sali fitness.

Warto również pamiętać, że nie należy popadać ze skrajności w skrajność. Przetrenowanie może nieść ze sobą bardzo groźne konsekwencje, które mogą nas wykluczyć z ćwiczeń nawet na kilka tygodni. Mięśnie potrzebują odpoczynku i regeneracji, w związku z czym częstotliwość treningów nie powinna przekraczać 5 dni w tygodniu. W wolne dni warto odpocząć, porządnie się wyspać, poświęcić się swoim zainteresowaniom oraz spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół.

Potrzebna zmiana nawyków

Często stajemy się ofiarami naszych przyzwyczajeń, które mogą mieć na nas negatywny wpływ. Bardzo popularnym przykładem jest odkładanie obowiązków domowych na później. Zamiast gromadzić stertę nieumytych naczyń po całym dniu lub górę ciuchów do cotygodniowego prasowania, powinniśmy wykonywać to systematycznie. Z perspektywy czasu na pewno zauważymy, że jest to bardzo duża oszczędność czasu.

Ustalenie stałej pory treningu sprawi, że staniemy się bardziej systematyczni. W miarę możliwości najlepiej byłoby, aby przypadała na godziny poranne, oczywiście po zjedzeniu pełnowartościowego śniadania. Wówczas nasz trening stanie się bardziej efektywny, a my sami zyskamy więcej energii, którą skutecznie spożytkujemy w pracy.

Kazoora sklep rowerowy na Warszawskim UrsynowiePozytywnym nawykiem będzie zmiana środka transportu. Coraz więcej osób dociera do firm na rowerze lub rolkach, dzięki czemu poprawia się ich kondycja, sylwetka oraz wydolność organizmu. Możemy to również potraktować jako stały element treningu. Kolejną zaletą jest omijanie korków przypadających na godziny szczytu, co przynosi nam zysk w postaci zaoszczędzonych pieniędzy na paliwo oraz nawet kilkudziesięciu minut dziennie.

Zmiana podejścia kluczem do sukcesu

Część z nas traktuje treningi jak przykry obowiązek. Wracamy po pracy zmęczeni i myślimy tylko o tym, że musimy zabrać się do ćwiczeń. Z takim nastawieniem znacznie trudniej będzie nam osiągnąć rezultaty, o które przecież ciężko walczymy. Warto wyznaczyć sobie cele, których realizacja zaowocuje jakąś nagrodą, np. nowymi spodniami, na dodatek w mniejszym rozmiarze. Satysfakcja i zadowolenie z samego siebie gwarantowane.

Większą przyjemność z treningu czerpie się wspólnymi siłami. Dobrze jest zaangażować bliską osobę do aktywności fizycznej, którą będzie się wykonywać z uśmiechem na twarzy. Po pewnym czasie możemy nawet wpleść do treningu element rywalizacji. Umożliwiają to specjalne aplikacje sportowe, które mierzą pokonany dystans, prędkość oraz liczbę spalonych kalorii. Porównywanie wyników ze znajomymi oraz zdobywanie kolejnych rekordów sprawią, że podejdziemy do tego z jeszcze większym zacięciem i zaangażowaniem.

Na nasze złe samopoczucie niewątpliwie wpływa również powtarzalność ćwiczeń. Bieganie, pływanie czy trening wytrzymałościowy na siłowni po pewnym czasie może się zwyczajnie znudzić. Co jakiś czas należy sięgać po bardziej urozmaicone dyscypliny. Znakomicie sprawdzają się tutaj sztuki walki, jak np. karate, które nauczy nas nie tylko samoobrony, ale także ogromnego skupienia i równowagi. Może przełożyć się to na lepsze wyniki w pracy (przy okazji warto zapisać ten link Madake.pl – akcesoria do karate).