Jak powinno wyglądać dobrze urządzone biuro?

projekty-biur

Biuro jest miejscem pracy – powinno być więc przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Jednak idealne biuro jest także wizytówką firmy, więc oryginalny i nowoczesny wystrój jest równie istotny. Wpływ przestrzeni biurowej na działalność firmy i rozwój pracowników wciąż rośnie, gdyż to właśnie ludzie tworzą miejsce pracy, a zagwarantowanie im odpowiednich warunków i komfortu pozwalają odkryć w pełni ich potencjał.

Projektowanie biura

Dzisiejsze, komfortowe biuro musi posiadać odpowiednią akustykę – inną w zależności od funkcji pomieszczenia. Hałas z innych pomieszczeń oraz z zewnątrz musi być wyeliminowany, jednak różne role pomieszczeń biurowych wymagają odmiennych rozwiązań także w tej kwestii. Pomieszczenia typu open space i sale konferencyjne muszą gwarantować możliwość swobodnej komunikacji, co jest podstawą pracy zespołowej, natomiast zamknięte pokoje, w których praca wymaga ciszy i skupienia, powinny być całkowicie wyciszone. Biurowe wnętrze musi mieć też odpowiednią wentylację oraz oświetlenie. Każdy z tych elementów musi więc uwzględniać przeznaczenie pomieszczenia, zawsze jednak poza praktycznością liczy się także estetyka.

Przemyślana aranżacja

Nowoczesne biuro powinno charakteryzować się przemyślaną aranżacją. Pracownicy dużych firm spędzają w nich dużo czasu, biuro traktują nieraz jak “drugi dom” i ważne jest, by to wnętrze sprzyjało zarówno pracy jak i dawało możliwość relaksu i odpoczynku. Biuro jest też miejscem, gdzie odbywają się negocjacje i transakcje z klientami więc pełni również funkcję reprezentacyjną, zachęca partnerów do dalszej współpracy i daje im poczucie profesjonalnej obsługi. Nowoczesny wystrój może być więc wizytówką – uwzględnia on także subtelne wkomponowanie nowinek technologicznych i mało rzucających się w oczy sprzętów. Specjalistyczny sprzęt również jest niezwykle istotny – zdecydowanie nie powinien on być szwankujący i często ulegający awariom, gdyż bardzo utrudnia to pracę, deprymuje i zniechęca. Kolor również ma znaczenie – są barwy, które sprzyjają relaksowi, odpoczynkowi i chwili wytchnienia (błękit, fiolet), natomiast inne pobudzają do działania (czerwień). Wystrój biurowej przestrzeni powinien być więc zgodny z wizerunkiem firmy i dopasowany do branży w jakiej ona działa, wykorzystywać nowe technologie i innowacje. Poszczególne pomieszczenia powinny być urządzone stosownie do ich funkcji i przeznaczenia oraz zachęcać potencjalnych partnerów biznesowych do przebywania w nich.

Projektowanie właściwego oświetlenia

Ważna kwestią jest oświetlenie – stanowiska pracy nie mogą być ciemne i niedoświetlone, gdyż zagraża to zdrowiu pracowników a co za tym idzie – ich wydajności w pracy. Barwa i natężenie światła powinny być umiejętnie dobrane, tak by dopasować je do charakteru każdego stanowiska. Niezbędna jest także klimatyzacja – zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w biurze ma ogromny wpływ zarówno na jakość i wydajność pracy jak i na samopoczucie wykonujących ją. Konieczna jest też sprawna wentylacja. Ważną kwestią jest dogodne i funkcjonalne rozmieszczenie stanowisk pracy – musi być przede wszystkim wygodnie, tak by można było bez przeszkód wykonywać powierzone zadania.

Biuro dostępne i wygodne dla wszystkich

Jak wygląda dobrze zaprojektowane, funkcjonalne i wygodne biuro? To zależy – zarówno od potrzeb pracowników firmy, jaki ich klientów i partnerów biznesowych, na których biuro powinno wywrzeć pozytywne wrażenie i zachęcić do współpracy. Natomiast osoby przebywające w pomieszczeniu najczęściej powinny czuć się w nim swobodnie i jak w domu. Umiejętnie urządzone biuro wzmaga w pracownikach kreatywność. Biuro może mieć formę otwartej przestrzeni z podziałem na sektory, stanowić osobne gabinety lub być połączeniem działu formalnego i miejsca do pracy zespołowej, gdzie odbywają się kreatywne narady i burze mózgów. Nowoczesne biura mają także strefy relaksu, gdzie zmęczeni pracownicy mogą zrobić sobie przerwę – napić się kawy czy posłuchać muzyki. Wszystko po to, by zapewnić jak największy komfort i wygodę a biuro było zarówno wizytówką firmy jak i kreatywnym miejscem, w którym przebywa się z ochotą, wykonując swoją pracę z największym zaangażowaniem.

Porady dotyczące projektowania pomieszczeń biurowych uzyskaliśmy dzięki informacjom ze strony www.dominanta.pl