Jak się przygotować do sesji AssessmentCenter?

business-people-talking-office-two-creative-sector-asking-questions-to-trainer-refresher-course-workshop-34619938

Czy do udziału w sesji AssessmentCenter trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać?Wielu uczestników myśli, że tak, spędzają więc godziny w Internecie w poszukiwaniu cennych informacji, dzięki którym mogliby lepiej się zaprezentować podczas sesji. To jest jednak niezupełnie dobra strategia.

Najczęściej kończy się z jednej strony zwiększonym stresem, bo w sieci można znaleźć wiele różnych historii niekoniecznie prawdziwych, a z drugiej – zakłamanymi i często zaniżonymi ocenami w trakcie sesji, ponieważ osoby stosujące się do porad z Internetu grają potem role w ćwiczeniach, zamiast zaprezentować swoje prawdziwe zachowania, przez conajczęściej wypadają niewiarygodnie a efekty ich pracy są gorsze, niż byłyby gdyby po prostu były sobą.

Czy zatem można coś zrobić, żeby przygotować się do sesji AssessmentCenter? Jak najbardziej. Poniżej znajduje się kilka rad, które warto wziąć pod uwagę.

  • Przede wszystkim, wyśpij się. Jeśli przyjdziesz na sesję zmęczony i niewsypany, twoje wyniki na pewno będą gorsze niż wtedy, gdybyś poświęcił wystarczającą ilość czasu na sen i regenerację.
  • Po drugie, postaraj się nie stresować. Może w tym pomóc dobra książka poprzedniego dnia wieczorem, spacer po parku czy wizyta na basenie. Cokolwiek, co pozwoli Ci się zrelaksować i zachować świeżość umysłu.
  • Ubierz się stosownie do sytuacji. Niekoniecznie musi to być trzyczęściowy pogrzebowy garnitur, ale warto zadbać o profesjonalny wizerunek. To niewątpliwie pomoże ci w trakcie ćwiczeń interaktywnych, typu scenki czy prezentacje – i nie dlatego, że asesor doceni twoją nową marynarkę, ale dlatego, że sam się będziesz lepiej i pewniej czuł, wiedząc, ze wyglądasz dobrze.
  • Ubierz się wygodnie – to jest nie mniej ważne, niż punkt poprzedni. Pamiętaj, że czeka cię najprawdopodobniej osiem bitych godzin wytężonej pracy umysłowej, a zdarza się, że w trakcie sesji pojawiają się również tzw. ćwiczenia praktyczne, wymagające odrobiny ruchu przy np. konstruowaniu wieży z klocków. Nie masz również gwarancji, że wszystkie sale będą zawsze klimatyzowane, a w budynku będzie winda. Dlatego zadbaj o swój komfort, wybierając ubrania przewiewne i niekrępujące ruchów.
  • Nie zapomnij zabrać okularów, jeśli ich używasz do pracy. Możesz mieć pewność, że przynajmniej część ćwiczeń będzie wymagała przestudiowania wielu dokumentów, tabelek i wykresów.
  • Możesz zabrać swoje ulubione pióro wieczne lub długopis, którym dobrze ci się pisze. Wprawdzie podczas sesji dostępne będą na pewno długopisy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pisać swoim.
  • Nie musisz za to pamiętać o aprowizacji. Woda, kawa, herbata i drobne przekąski będą dostępne na miejscu. A w przypadku projektów całodniowych, także lunch podczas dłuższej przerwy.