Jak starannie zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest proste do uzyskania. Zaczyna się od prawidłowo dopasowanych urządzeń przytrzymujących dla dzieci takich jak Smart Kid SA i upewnienia się, że zawsze zapinasz je odpowiednio. Ważne jest również, aby odpowiednio usadzić dzieci i zadbać o rozrywkę i zajęcie podczas jazdy.

child-3593655_960_720

Bezpieczeństwo w samochodzie: podstawy urządzenia przytrzymującego dla dzieci

Dzieci w wieku do siedmiu lat muszą podróżować w foteliku dziecięcym. Dzieci w wieku 7 lat i starsze mogą korzystać z pasów bezpieczeństwa dla dorosłych, ale tylko wtedy, gdy są wystarczająco duże, aby bezpiecznie je zapiąć. To wtedy gdy dzieci mają co najmniej 145 cm wzrostu.

Oznacza to, że bezpieczeństwo dziecka we wnętrzu samochodu zaczyna się od starannego wyboru, właściwego dopasowania i zawsze używania fotelika odpowiedniego dla jego wieku i wzrostu. Twoje dziecko będzie gotowe do przejścia na większe urządzenie przytrzymujące, gdy jego ramiona sięgną wyżej niż znak wysokości górnych ramion znaleziony na urządzeniach przytrzymujących.

Zgodnie z prawem wszystkie urządzenia przytrzymujące dla dzieci lub foteliki samochodowe muszą spełniać normę – najlepiej jednak sprawdź aktualne przepisy dotyczące fotelików samochodowych i normy bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w samochodzie: pasy bezpieczeństwa

W Polsce prowadzenie samochodu lub podróżowanie samochodem z dzieckiem bez odpowiednio wyregulowanego i zapiętego pasa bezpieczeństwa jest nielegalne. Trzymanie dziecka na kolanach w prywatnym samochodzie jest również nielegalne i niebezpieczne, nawet jeśli masz zapięty pas bezpieczeństwa. Ponadto nigdy nie należy dzielić pasa bezpieczeństwa z dzieckiem ani innym pasażerem.

Możesz dać dobry przykład dla dzieci, zawsze zapinając własne pasy bezpieczeństwa. Małe dzieci uczą się najwięcej, obserwując otaczających je dorosłych.

Rozpocznij jazdę dopiero po zakończeniu zapinania wszystkich pasów bezpieczeństwa. Nigdy nie prowadź pojazdu, gdy pasy bezpieczeństwa dziecka są rozpięte lub skręcone. Jeśli dziecko zdejmie paski lub rozepnie klamry, zatrzymaj samochód i ponownie zepnij paski lub klamry. Wyjaśnij, co robisz.

Jeśli chcesz dać swojemu dziecku nagrodę lub zachętę do pozostawienia pasów lub klamer w spokoju, najlepiej użyć czegoś, co odciągnie twoje dziecko od pasów i będzie trwało do momentu dotarcia do miejsca docelowego.

Podróżując z pustym siedziskiem podwyższającym w samochodzie, zapnij wokół niego pas bezpieczeństwa, aby zapobiec obrażeniom ciała przez siedzisko podwyższające w razie wypadku samochodowego.

Powinieneś również zadbać o zwierzęta podróżujące z Tobą. Możesz kupić szelki dla zwierząt, które możesz zabezpieczyć pasem bezpieczeństwa lub opaską bagażową. Chroni to nie tylko Twojego zwierzaka, ale także pasażerów w Twoim samochodzie.

Gdzie dzieci powinny siedzieć w samochodach?

Istnieją minimalne wymogi prawne dotyczące miejsca, w którym dzieci mogą siedzieć w pojazdach silnikowych np. dzieciom poniżej czterech lat nie wolno podróżować na przednim siedzeniu, jeśli samochód ma dwa lub więcej rzędów siedzeń.