Jak urządzić ogród, który robi wrażenie – rozmowa z Kamilem Loską, właściciel firmy zajmującą się projektowaniem ogrodów

man-enjoy-gardening-725x483

J.G.: Witam serdecznie, Panie Kamilu. Spotkaliśmy się dziś, aby porozmawiać o tym, w jaki sposób zaprojektować ogród, który będzie robił wrażenie zarówno na nas samych, jak i na odwiedzających nas gościach. Jaki to ogród Pana zdaniem?

K.L.: Nie wiem, czy będzie Pan usatysfakcjonowany odpowiedzią, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo tak naprawdę ogród może wywierać wrażenie z różnych powodów. Pod uwagę należy wziąć naprawdę bardzo dużo elementów. Począwszy od odpowiedniego zagospodarowania dostępnej przestrzeni poprzez unikalność roślin w ogrodzie. Kolejno poprzez oryginalne rozwiązania na przykład stworzenie sztucznej rzeki, designerskie a czasami wręcz futurystyczne meble ogrodowe, odpowiednie oświetlenie, którym mogą być zarówno latarnie, jak i lampy umieszczone w ziemi. I oczywiście odpowiednia kompozycja tych wszystkich elementów jest bardzo ważna, bo to ona- ostatecznie- świadczy o klimacie danego miejsca.

J.G.: A jakie ogrody robią wrażenie na Panu? Chodzi mi o osobiste upodobania.

K.L.: Ja lubię ogrody minimalistyczne i dodatkowo o niewielkiej powierzchni. Osobiście uważam, że sztuką nie jest stworzenie pięknego ogrodu na kilku czy kilkunastu arach, a czasami nawet hektarach ziemi. Sztuką- moim zdaniem- jest zaprojektowanie małego ogrodu, który ma kilka metrów kwadratowych, a bywają i takie. Sam posiadam mieszkanie z wyjściem do niewielkiego ogrodu i postawiłem w nim na obecność kilkunastu roślin egzotycznych, zamontowałem dwa hamaki, bambusowe fotele, postawiłem tam latarenki i również bambusowy stolik. I ta niewielka, egzotyczna przestrzeń robi wrażenie na wszystkich moich znajomych choć niektórzy mogliby uznać to za kiczowaty pomysł. Ja jednak w takim miejscu odpoczywam najlepiej.

J.G.: A jak Pana zdaniem wpływają na odbiór ogrodu szczegóły takie jak na przykład latarenki, o których Pan wspomniał?

K.L.: Pełnią one sporą rolę, bo potrafią dopełnić klimat i całości ogrodu nadać pewien pazur. Nie możemy jednak zapominać o tym, że ogród to przede wszystkim roślinność i to ona stanowi podstawę. Możemy sobie zagracić to miejsce, które tak naprawdę ma służyć do relaksu, ale czy to będzie dobrze na nas wpływać? W projektowaniu ogrodów bardzo ważna jest również funkcjonalność ogrodu. Nie możemy stworzyć dzieła sztuki, które będzie tylko robić wrażenie. Czasami ważniejsza niż wrażenie jest funkcja użytkowa ogrodu. Moim zdaniem obie te rzeczy można połączyć, ale nie zapominajmy o tym, co jest ważniejsze.

J.G.: Pytałem już o to, jakie ogrody robią na Panu wrażenie, ale chciałbym również podpytać o to skąd czerpie Pan inspiracje do projektowania?

K.L.: Niestety nie wykażę się tu oryginalnością i odpowiem pewnie tak jakby odpowiedział każdy inny projektant. Inspiracją dla mnie są targi ogrodnicze, dzieła innych projektantów, japońska sztuka urządzania ogrodów, ale także liczne podróże, które odbywam po świecie głównie po to, żeby poznawać egzotyczną roślinność i to w jaki sposób są urządzane ogrody w różnych zakątkach świata.

Wywiad opracowaliśmy wspólnie z firmą bdburchex.com.pl