Jak w prosty sposób obniżyć wydatki firmy?

oszczednosci-w-firmie

Wydatki w finansach przedsiębiorstw mają ogromne znaczenie. Między innymi od ich wysokości zależy rentowność firmy oraz jej funkcjonowanie. Kosztów nie można całkowicie wyeliminować, warto jednak zastanowić się nad tym, aby je obniżyć unikając jednocześnie obniżenia jakości oferowanych usług czy produktów.

Jak zacząć zmiany?

Oszczędzanie najlepiej jest zacząć od wprowadzenia małych zmian, mogących w sposób istotny przyczynić się do obniżenia wydatków firmy. Przede wszystkim trzeba przeanalizować wydatki obecne, zastanowić się nad celami wydawanie pieniędzy. Nie warto od razu szukać oszczędności poprzez redukcję etatów i zmniejszanie wynagrodzeń. Najważniejsze to ustalić źródła zbędnych wydatków i spróbować nad nimi zapanować.

Umowy z innymi przedsiębiorstwami

Warto na początek przeanalizować warunki naszych umów z firmami świadczącymi nam usługi, np. telekomunikacyjne, z dostawcami prądu, gazu itd. Często bywa tak, że od dawna mamy podpisaną ta samą umowę i nie interesujemy się nad tym, czy jest korzystna. Warto jednak porównać warunki i stawki z konkurencyjni firmami oferującymi te same usługi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą niższe. W takim wypadku warto rozwiązać umowy i podpisać korzystniejsze.

Koszty administracyjne

Poleasingowe komputery i laptopyCzęsto nikt w przedsiębiorstwie tak naprawdę nie zastanawia się, ile one wynoszą. A wbrew pozorom samo drukowanie dokumentów, umów i tym podobnych może słono kosztować. Z dokumentacji nie można zrezygnować, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tradycyjne druki zamienić na elektroniczne odpowiedniki. Na rynku pojawia się coraz więcej prostych narzędzi dedykowanych właśnie mniejszym firmom. Istnieje również wiele nowoczesnych aplikacji działających online. Wprowadzenie takich rozwiązań informatycznych w firmie przyczynia się w dużym stopniu do oszczędności. Jest to przydatne zwłaszcza na początku działalności, ponieważ wtedy nie ponosi na początku swojej działalności dodatkowych kosztów związanych z zakupem potrzebnych sprzętów.

Darmowe programy

Sprawny komputer i dobre oprogramowanie to rzeczy niezbędne w firmie. O ile ceny komputerów nie są w dzisiejszych czasach już wygórowane, to ceny oprogramowań utrzymują się na dosyć wysokim poziomie. Istnieją jednak na rynku oprogramowania darmowe. Nie ze wszystkich systemów można zrezygnować, ale z programów typowo biurowych owszem. Zatem nie zawsze trzeba wydawać majątek na oprogramowanie, wystarczy zamienić niektóre programy na ich darmowe odpowiedniki. Posiadają one większość podstawowych funkcji, zatem praca nie powinna sprawić kłopotu. Warto zapoznać się również z oprogramowaniem, które umożliwia nam pisanie faktur online. (Więcej informacji na stronie www.szybkafaktura.pl)

Zmniejszenie kosztów związanych z pojazdami

Pojazdy wprowadzone do majątku firmy podlegają amortyzacji, oznacza to, że co miesiąc do kosztów uzyskania przychodu księgowana jest określona kwota z tytułu odpisu amortyzacyjnego. Pojazdy firmowe osobowe nie wymagają prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Pojazdy ciężarowe mogą zostać zamortyzowane w całości w miesiącu wprowadzenia lub w następnym miesiącu po wprowadzeniu ich do majątku firmy. W przypadku pojazdów pomocny przy oszczędzaniu jest fakt, że w przypadku kiedy zakup pojazdu firmowego zostanie sfinansowany kredytem przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu część odsetkową w dacie zapłacenia raty kredytu.

Lokal

Często firmy ze względu na nieodpowiednie rozmieszczenie stanowisk zajmują zbyt dużą przestrzeń. Warto się zastanowić, czy nie wystarczyło by mniejsze biuro, które oczywiście generowałoby mniejsze koszty. Można również sprawdzać na bieżąco portale z ogłoszeniami z rynku nieruchomości, ponieważ mogą się pojawić korzystniejsze oferty i zaoszczędzimy na czynszu.

Budżetowanie zerowe

Innym rozwiązaniem w celu ograniczenia wydatków jest tak zwane budżetowanie zerowe. Korzysta się z niego podczas planowania budżetu na nowy rok. Budżet jest podstawowym narzędziem zarządzania w przedsiębiorstwie. Budżetowanie zerowe pozwala na obniżenie wydatków i zwiększenie przychodów. Jest to możliwe poprzez rozpoczynanie od początku przydziału budżetu, bez uwzględniania inflacji. W ten sposób można zwiększyć budżet w obszarach przynoszących zyski i ograniczyć go tam gdzie powodowane są straty.