Jak walczyć z nadmiernym poceniem się w pracy Rozmawiamy z Joanną Duraj, kosmetologiem

stress-in-the-workplace

Nadmierna potliwość, na którą skarży się część populacji jest doprawdy przykrą dolegliwością którą można leczyć. Oprócz możliwości farmakologicznych na rynku można spotkać także kosmetologiczne sposoby, które umożliwią uporanie się z nadpotliwością. O tym schorzeniu porozmawiamy z kosmetolog, Joanną Duraj.

Jak dokładnie kwalifikować nadpotliwość?

Joanna Duraj: Choć nadmierna potliwość to kwestia dotycząca stosunkowo niewielkiej części populacji, to jednak samo schorzenie jest dość uporczywe. Istnieją newralgiczne miejsca, w których nadpotliwość jest szczególnie odczuwalna, a więc pachy, dłonie i ręce, czyli miejsca, na których nadmiar potu dość szybko widać.

Skąd bierze się nadmiar potu na naszym ciele?

Joanna Duraj: Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe zlokalizowane na naszym ciele. Jeśli więc gruczoły te wyprodukują pot w nadmiarze, można mówić o nadmiernej potliwości. Przykry zapach, często wiązany z potliwością jest wynikiem działania bakterii, znajdujących się na całej powierzchni naszego ciała. Gruczoły potowe znajdują się na całym naszym ciele, jednak największą ilość potu można znaleźć w tych wspomnianych wcześniej, najbardziej problemowych miejscach na ciele. I co ważne, pot jest wydzieliną, towarzyszącą nam cały rok, nasilający się w różnych sytuacjach.

Jakie są to sytuacje?

Joanna Duraj: Wyższa temperatura, chociażby w lecie, wysiłek i aktywność fizyczna oraz sytuacje wywołujące stres. O ile nad rodzajem i porą wysiłku jesteśmy w stanie zapanować, to stres zdarza się niezależnie od naszych starań, co budzi wiele niekomfortowych sytuacji, nierzadko pełnych skrępowania.

Jak więc zapobiec nadmiernej potliwości?

Joanna Duraj: Sposobów jest całkiem dużo, a najprostsze z nich można znaleźć na drogeryjnej półce. Do wyboru mamy specjalistyczne mydła i żele, przygotowane chociażby z myślą o sportowcach czy osobach wykonujących sport. Także apteki posiadają specjalne specyfiki dla osób borykających się z tą przypadłością. W ofercie znaleźć można specjalne antyperspiranty oraz produkty w tabletkach, regulujące poziom wydzielanej substancji.

Czy są jakieś zabiegi, umożliwiające regulację wydzielania potu?

Joanna Duraj: Oczywiście, gabinety kosmetyczne zadbały także o tą sferę działalności człowieka. Na rynku dostępna jest możliwość wykonania leczenia z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Substancja skutecznie hamuje nadmierne wydzielanie tej substancji. Na rynku znaleźć można także specjalne urządzenie, które za pomocą mikrofal skutecznie i na trwałe niszczy wydzielanie nadmiernej ilości potu. Polecam też skorzystać z oferty kliniki drstyczen.pl, tam równie dobrze radzą sobie z tą dolegliwością. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas leczenia nadmiernej potliwości?

Joanna Duraj: Zanim zaczniemy leczenie i wybierzemy najlepszą dla nas metodę, należy nastawić się na diagnostykę, która pozwoli nam dobrać odpowiednią metodę walki z problemem. Często okazuje się, że nadmierna potliwość ma charakter wtórny, czyli spowodowana jest konkretną przyczyną. Często nadmierna potliwość może mieć źródło w problemach hormonalnych, problemach polekowych, infekcji czy mieć podłoże nowotworowe.