Jak wybrać odpowiednie konto bankowe?

bank-note-euro-bills-paper-money-63635 (2)

Rachunek bankowy możemy założyć w każdym banku. Jednak nie każdy bank zaoferuje nam równie korzystne dotyczące prowadzenia rachunku. Zanim więc zdecydujemy się na założenie konta bankowego, warto w pierwszej kolejności przeanalizować kilka różnych opcji.

Jeszcze nie tak dawno, aby porównać sobie oferty kilku różnych kont bankowych, musieliśmy udać się do placówek kilku różnych banków. Dzisiaj mamy internet, z którego pomocą możemy porównać sobie kilka czy nawet kilkanaście kont bankowych i wybrać takie, które według nas będzie najkorzystniejsze w prowadzeniu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rachunku bankowego?

Szukamy konta bankowego bez opłat miesięcznych

Oczywiście powinniśmy zacząć od znalezienia konta bankowego, które będzie cechowało się najniższymi możliwymi opłatami za prowadzenie rachunku. Tutaj bez większego problemu powinniśmy znaleźć takie konta, których prowadzenie nie wiąże się z ponoszeniem opłaty miesięcznej czy też rocznej za utrzymanie rachunku. Takich kont jest już bardzo dużo, dlatego bez większego problemu powinniśmy je odnaleźć. Powinniśmy w tym miejscu jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre konta bankowe są pozbawione opłat miesięcznych, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Co to konkretne oznacza? Bank nie będzie nam naliczał dodatkowych opłat za prowadzenie rachunku, ale pod warunkiem, że saldo konta co miesiąc będzie zasilane środkami finansowymi w określonej wysokości.

Bezpłatne przelewy i wypłaty z bankomatów

Brak opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku, to nie jedyna rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, zakładając konto w banku. Michał Pakuła z Banki24 Finanse mówi o dodatkowych rzeczach, które powinniśmy mieć na uwadze, otwierając rachunek osobisty. Zdecydowanie powinniśmy zwrócić uwagę na opłaty związane z dodatkowymi funkcjami konta, z których na pewno będziemy co miesiąc korzystać. Mam tu na myśli choćby wypłaty z bankomatów czy przelewy internetowe, z których tak często korzystamy. To prawda, że w wielu bankach, te opcję są bezpłatne, ale nie we wszystkich. Bank może zaoferować nam bezpłatne przelewy, ale zamiast tego może nam doliczać prowizję za dodatkową weryfikację sms, która jest niezbędna do wykonania przelewu. To samo tyczy się wypłat pieniędzy z bankomatów. Wiele banków kusi klientów tym, że w każdym bankomacie będziemy mogli wypłacać pieniądze bez żadnej dodatkowej prowizji. Zwróćmy jednak przy tym uwagę na to, czy bank nie naliczy nam opłaty miesięcznej za samo użyczenie karty debetowej.

Zmiana warunków w trakcie trwania umowy

To, że konto było całkowicie darmowe i pozbawione opłat miesięcznych, wcale nie oznacza, że za dwa czy trzy lata również takie będzie. W międzyczasie bank może wprowadzić dodatkową opłatę np. za wypłaty z bankomatów czy realizację przelewów. Dlatego musimy pamiętać, że zakładając jeden raz konto, nie jesteśmy związani z bankiem na całe życie. W każdej chwili możemy zamknąć rachunek i założyć go w tym samym czy innym banku, na znacznie korzystniejszych warunkach. Pod tym kątem mamy tak duży wybór, że nie warto utrzymywać konta, które będzie dla nas dodatkowym obciążeniem finansowym.